Vähktõbi ja suuõõs

Kirjeldus

Tsütostaatikumide mõju suuõõnele

– Tsütostaatikumid tekitavad sageli suuõõnes mööduvaid muutusi, sest rakkude jagunemine toimub seal kiiresti.
• Stomatiit
• Haavandid
• Igemepõletikud
• Mööduv süljeerituse vähenemine.
– Haavandid võivad sekundaarselt infitseeruda (näit. candida albicans või herpes simplex).
– Vahel võib leukeemiahaige ka tervetes hammastes valu tunda.
– Tsütostaatikumravi saavatel patsientidel on leitud järgmised püsivad hammaste muutused:
• hammaste lagunemine lisandunud
• lastel hammaste kerged arenguhäired.

Kiiritusravi toime suuõõnele
– Lõua ja hammaste piirkonda tehtud kiiritusravi võib põhjustada mitmeastmelisi hammaste arenguhäireid
ja mälumisfunktsiooni häireid.
– Täiskasvanule lõua või süljenäärme piirkonda tehtud kiiritusravi vähendab märgatavalt süljeeritust, põhjustades
• hammaste lagunemist
• igemepõletikku
• raskusi proteeside kandmisel.

Vähihaigete hammaste ravi
– Hambaid tuleks kontrollida võimalikult kiiresti pärast vähi diagnoosimist. Eriti tähtis on välja ravida haiguskolded, kui patsiendile plaanitsetakse teha kiiritusravi lõua piirkonda. Hammaste eemaldamise suhtes on patsient sel juhul osteoradionekroosi tõttu kogu edasise elu riskirühmas. Hammaste esmane kontroll ja raviplaani tegemine peaks toimuma mõnes suuremas keskuses.
– Hammaste ravil võib käia oma piirkonna või erahambaarsti juures, välja arvatud juhud, kui vajatakse
esmaabi või ravi spetsialisti juures .
– Sagedased hambaarsti kontrollid (3–6 kuu järel) ja fluoriprofülaktika on vähihaigetele esmatähtsad. Vähki haigestunud lapsed saavad fluoritablette tavalisel viisil.
– Vähiravi ajal tuleks vältida katu teket soodustavaid faktoreid. Hammaste klambrid võetakse ära kohe ravi alguses. Kui haigus on remissioonis ja ravi pole enam nii koormav, siis võib hammaste fikseerimise peale uuesti mõelda. Sama kehtib suurte ortopeediliste tööde kohta (näit. sillad).
– Sageli on sügava igemeravi, juureravi, hammaste väljatõmbamise ja suupiirkonna operatsioonide korral soovitatav profülaktika antibiootikumidega. Veriste protseduuride puhul tuleks kontrollida ka verenäitajaid. Ebaselge prognoosi tõttu piimahammaste amputatsioone või juureravi ei soovitata. Turvalisem võimalus on neid protseduure nõudvad haiged hambad eemaldada. Tähtis on hambaarsti ja üldhaigust raviva arsti vaheline koostöö.
– Ägedaid suumuutusi võib vastavalt haigusnähtudele proovida leevendada, näiteks määrides enne sööki limaskesta anesteetikumiga jne. Kui süljeeritus on liiga vähene, siis võib kasutada tehissülge, ksülitooliga närimiskummi, Oralbalance ®-geeli

Pildid

Viited

Üldarsti käsiraamat, Heidi Alenius, Markku Ellonen, Jukkapekka Jousimaa, Sirkka Keinänen-Kiukaanniemi, Ilkka Kunnamo, Marjukka Mäkela, Peter Nyberg, Pirkko Paakkari, Tom Petterson, Kaisu Pitkälä, Markku Saarelma, Matti Seppänene, Anu Toivanen ja Helena Varonen, Medicina, 1999

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.