Mis on hambarobot

Hambarobot aitab patsiendil ja meditsiinitöötajal välja selgitada võimalikke suu- ja hambahaigusi.

Roboti koostasid ja seda täiendavad dr.Marek Vink, suuhügienistid Terje Altosaar ja Laili Lutsar. Tehniline lahendus Andrus Riim.

Haiguse leidmine süptomite järgi

https://kiku.hambaarst.ee/robot/

Sõltuvalt sellest, kas oled patsient või meditsiinitöötaja, saad roboti akna allservas valida endale sobiva töörežiimi:

  • "lihtne" režiim peidab kõik info, mis võib tavakasutajat eksitada, näha on vaid tüüpilisemad sümptomid
  • "detailse" režiimis näidatakse iga sümptomi juures temaga seotud haiguste arvu jm lisainfot, mis võib olla kasulik meditsiinitöötajale

Režiime on võimalik igal hetkel ümber lülitada ilma otsingutulemusi kaotamata. Valitud režiim säilitatakse iga kasutaja arvuti küpsisena (cookie), et järgmisel korra naastes oleks sobiv režiim kohe lahti.

Detailses režiimis näidatakse leitud haiguste nimede taga kõiki sümptomeid, mis antud haigusega seotud on (liigu hiirega sümptomilinnukesele, et sümptomi nime näha). Kui haigus on seotud mõne sümptomiga, mida sa parajasti otsid, siis näidatakse seda sümptomilinnukest rohelisena, ülejäänud on hallid. Mida rohkem sümptomeid kokku langeb, seda tõenäolisem on, et tegemist on antud suuhaigusega, seda näitab ka tõenäosusprotsent. Kui sümptomite põhjal leiti vähe haigusi, siis näidatakse neid kõiki. Kui valitud sümptomitega on seotud palju haigusi, siis näidatakse vaikimisi vaid neid, millel langeb otsitud sümptomitega kokku vähemalt 30% valitud sümptomitest.

Kui on märgistatud vähemalt 1 sümptom, siis tekib robotiakna ülaserva nupp "Nulli", millel klõpsates võetakse kõigilt sümptomitelt märgistus maha ja peidetakse vanad otsingutulemused - nii on võimalik kiirelt alustada uut haiguse otsingut uute sümptomite märgistamisega.

Sümptomid on kiirema leidmise huvides jagatud 3 gruppi:

  • visuaalseid sümptomeid on võimalik suus oma silmaga näha
  • tunnetuslikke sümptomeid saab patsient ise oma tundmuste põhjal kirjeldada
  • muude sümptomite alla on koondatud kõik ülejäänud smptomid

Igas grupis on sümptomid jagatud omakorda suupiirkondade järgi (igemed, hambad, keel jne) - nii saab probleemse piirkonna sümptomid kiiresti üle vaadata ja vajalikud märgistada.

Uue diagnoosimise alustamisel tuleks läbida järgnevad sammud:

  • klõpsata lahti mõne sümptomigrupi juurest "Vaata kõiki", mis avab sümptomite valimise akna
  • käia läbi kõik sümptomigrupid ja märgistada suus esinevad sümptomid (taustal otsitakse koheselt nendega seotud haigused)
  • kui kõik sümptomid on valitud, saab sümptomiakna sulgeda allservas asuva "Valmis" nupu abil - seejärel on hambaroboti paremas servas näha kõik valitud sümptomitega seotud haigused, tõenäolisemad on toodud kõrgemal, sealt edasi saab haiguste kirjeldused detailsemalt avada
  • tulemustest vasakul on ära toodud kõik märgistatud sümptomid, neid saab sealt ühekaupa kustutada kui liikuda hiirega sümptomi kohale ja klõpsata siis rea lõpus asuvat prügikasti ikooni;
  • kõigi sümptomite nullimiseks on ülal punane nupp "Nulli", mis taastab roboti algseisu

Mida rohkem sümptomeid valida, seda tõenäolisemalt ja täpsemalt õige suuhaigus leitakse!

Kuna haigus on enamasti seotud mitme sümptomiga, siis sümptomite põhjal leitud haiguse puhul tuleks üle kontrollida, kas patsiendil esineb ka teisi sümptomeid, mis pole märgistatud - neid sümptomeid näeb detailses režiimis iga haiguse juures hallis kirjas.

Iga leitud haiguse kohta on võimalik põhjalikku infot saada tema nimel klõpsates. Seal on toodud nii haiguse põhjused, ravi kui kõik võimalikud sümptomid koos piltidega. Lisaks näidatakse ka teisi sarnaste sümptomitega haigusi. Soovi korral saab huvipakkuva haiguse avada ka vasakmenüüst.

 

Haiguse leidmine piltide järgi

https://kiku.hambaarst.ee/robot/pildid/

Kuna patsient ei pruugi alati kõiki sümptomeid märgata, siis sümptomite järgi otsimine võib jääda poolikuks. Seetõttu on mõnikord informatiivsem sirvida haiguste pilte. Huvipakkuv pilt on võimalik suuremalt avada, selle juures näidatakse temaga seotud haiguse lühikirjeldust, sümptomeid ja teisi seotud pilte.

* * *

NB! Roboti kasutamisest tulenev "diagnoos" on vaid informatiivne ning ei asenda hambaarsti visiiti!

* * *

Leidsid vea? Aita muuta hambarobot paremaks!

Kuigi me oleme teinud kõik, et robotis sisalduv info oleks kaasaegne ja täpne ning et robot töötaks kõigi enamlevinud veebibrauseritega, võib hambarobot sisaldada siiski vigu. Kui arvad, et oled leidnud vea, siis palun anna sellest meile teada.

Kui robotis mõni asi ei tööta, siis lisa palun ka oma arvuti op-süsteem (Windows 7 vmt) ja brauseri (Chrome, Mozilla vmt) versioon, ning veakirjeldus, et saaksime seda testida ja parandada.

Täname kaasa mõtlemast!

 

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.