Hamba erosioon

Kirjeldus

Muu kui katubakterite happe põhjustatud hamba kõvakoe happelist kahjustust nimetatakse erosiooniks. Hape söövitab ehk demineraliseerib hambapinda, muutes selle pehmeks ja nii kiiresti kuluvaks.

Pildid

Erosioon lõikehamba servas ja kaelal
Erosioon lõikehamba servas ja kaelal
Erosioon mälumispinnal
Erosioon mälumispinnal
Erosioonikahjustus lõikehamba servas ja kaelal täidetud
Erosioonikahjustus lõikehamba servas ja kaelal täidetud

Etioloogia

Tavaliselt pärineb hambaemaili lahustav hape toiduainetest. Tsitruselised ja teised puuviljad, marjad, happelised karastus- ja energiajoogid ning jäätee on tavalisimad hambaerosiooni põhjustajad. Kahjustuse ulatuse tekkimise juures on tähtis happe kontaktaeg hambaga. Näiteks võib hammaste tundlikkuse puhul täheldada sesoonsust, mis kaasneb maasikate ja õunte valmimisega... Sidruniga kuuma teed juues kujuneb happelise vedeliku kontaktaeg pikaks ning sageli on see hambaid lõhkuv tegevus igaõhtune rutiin.

Hape, mis hambaid söövitab, võib suhu sattuda ka seedeelundkonnast. Maost pärit hape satub hammastega kontakti kas oksendades või reflukshaiguse ehk gastroösofageaalne tagasivooluhaiguse korral.

Mõned (näiteks vererõhu) ravimid ja haigused (näiteks anoreksia) võivad põhjustada sülje happelisemaks muutumist. Sellisel juhul "ligunevad" hambad happelises süljekeskkonnas pidevalt, mille tagajärjel need piltlikult lahustuvad.

Diagnoos, sümptomid

Sümptomid
  • hammaste tundlikkus (9)
  • hambakaela tundlikkus (2)
  • hamba lõikeserva tundlikkus (2)
  • hambakaela V-defekt (2)
Erosiooniga kaasnevad tundlikkuse nähud, sest pehmenenud hamba pindmise kihi kulu(ta)mise järel paljastuvad hambaluu kanalid vahendavad valu kaitsereaktsioonina hambanärvile. Tüüpiliselt tekib valureaktsioon hambakaelte harjamisel või kuivatamisel.

Tavaliselt kaasneb erosiooniga pehmenenud hambakõvakoe kiire kulumine. Erosiivseks abrasiooniks nimetame patoloogiat, kus happe pehmendatud hambaluud on vigastatud võõrkehaga (hambaharjaga). See juhtub, kui vahetult peale happelist toidukorda harjatakse hambaid. Hambakaeltele tekkivad V-kujulised defektid võivad raskel juhul ulatuda hambasäsini.

Erosiooniga võib kaasneda ka hammaste lõikeservade kiire kulumine. Selline erosiivne atritsioon "kulutab" ühtlaselt kõiki hambaid, mille tagajärjel kahjustub permanentselt hambumus. Kulumise ulatudes üle emaili-dentiini piiri tekivad hammaste mälumispindadele negatiivsed lohukesed, sest hambaluu lahustub juba ph6,2 juures (võrrelduna emaili ph4,5-5,5), mistõttu kulub kiiremini.

Ravi

Kõige tähtsam on välja selgitada erosiooni põhjus ja see kõrvaldada.

Hambaarsti vastuvõtul on hamba kõvakoe remineraliseerimiseks spetsiaalsed geelid-lakid.
Koduse hügieeni käigus ei tohi fluoriidiga hambapastaga pesemise järel seda suust välja loputada.

Hammastele tekkinud sügavad defektid, mis võivad pakkuda peidupaika kaariest põhjustavale biofilmile, tuleks täita. Kulunud hambumuskõrguse taastamine võib osutuda väga kalliks protseduuriks, sest restaureerimist võivad vajada kõik lõualuu hambad korraga.