Hamba atritsioon

Kirjeldus

Atritsiooniks nimetame vastashammaste kontaktpindade patoloogilist kulumist. Tegemist võib olla nii üksiku hamba kuni kõigi hammaste kulumisega.

Pildid

Hamba atritsioon
Hamba atritsioon

Etioloogia

Tavaliselt on atritsiooni taustal hambumushäire ja/või funktsioonipatoloogia (näiteks hammaste krigistamine ehk bruksism). Eriti kiire kulumise korral on osaline ka erosioon ehk happeline söövitus.

Diagnoos, sümptomid

Sümptomid
  • hamba lõikeserva tundlikkus (2)
  • lühenenud hammas (2)
  • hamba lõikeserv kulunud (2)
Kliiniliselt on näha liigselt kulunud hamba/hammaste lõikeserv või mälumispind. Asendihäire tõttu üle koormatud hamba lõikservas näeme tavaliselt tasapinnalist kulumisfassetti. Kui paljastunud on hambaluu ehk dentiin ja lisandub erosiivne komponent (hape), näeme negatiivset ("auguga") kulumistasapinda, sest dentiin muutub pehmeks kõrgema pH väärtuse juures ja kulub emailiga võrreldes tunduvalt kiiremini.

Akuutse kahjustuse korral on kulunud pinnad sondeerides või õhuga kuivatades valutundlikud.

Ravi

Eelkõige tuleb välja selgitada atritsiooni põhjus ja see võimalusel kõrvaldada.

Abi võib olla ortodontilisest ravist. Parafunktsioonide leevendamiseks ja hammaste kaitsmiseks võib abi olla öösiti kantavast mälumislihaseid lõõgastavast ja hambaid kaitsvast hambumuskapest ehk splindist.

Kulunud hammaskonna taastamine proteetiliste lahendustega võib osutuda väga kulukas, sest sageli tuleb ühe lõualuu hambad taastada korraga.

Prognoos

Kui haiguse põhjused on kontrolli all, siis on prognoos hea.

Viited

Pieter J. Slootweg Dental Pathology A Practical Introduction With 197 Figures 123