Riskigrupid:
Etioloogia
Soori tekitajaks on pärmiseen, Candida albicans. Tavaliselt hoiavad seene kasvu kontrolli all teised samas elavad mikroobid, kuid üldseisundi muutused, nagu haigused, antibiootikumide tarbimine või rasedusaegsed hormonaalsed muutused, võivad suurendada seene kasvuvõimalusi. Enamasti nakatub imik sünnitusteede läbimisel.Diagnoos, sümptomid
Sümptomid
Kui soori on suus vähe, ei põhjusta see lapsele vaevusi.
Rohkema lööbe korral seenepesade lahtitulek limaskesta küljest teha valu, laps hakkab halvemini imema ning muutub virilaks.
Samal ajal võib rinnaga toitev ema imetamise ajal tunda torkivat valu nibu taga, nibunahk näib haudununa. Haigust tekitavad seened kanduvad otsese kontakti teel lapse suust rinnanibudele, edasi levides jõuavad nad ka luttidele.
Kui laps kasutab tühja või pudelilutti, tuleks seda igapäevaselt keeta, et hoida ära seenenakkuse tagasi suhu kandumist.
Ravi
– Vähene soor ei vaja medikamentoosset ravi.– Valikravimiteks on seenevastased preparaadid (Daktarin®-geel, Mycostatin®-mikstuur, Pimafucin ®-tilgad ja Stereomycin®-graanulid mikstuuriks) iga toitmiskorra järel
- Kui laps kasutab tühja või pudelilutti, tuleks seda igapäevaselt keeta, et hoida ära seenenakkuse tagasi suhu kandumist.
-Kui kodus on olemas gaasidega mineraalvett, võib suud puhastada ka sellega
-Kui rinnast sööval lapsel on soorilööve suus, peaks ema hoolitsema ka oma rindade eest. Lapse suugeeli tuleks määrida ka rinnanibudele, see takistab pärmiseente poolt põhjustatud nakkuse levimist neile.
Viited
http://medicina.bestit.ee/bw_client_files/medicina/public/pdf_book_chapters/19_28-33.pdf#page=30http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/hla...