Küsimus nr 965

Neiu 18 küsis (14. jaan 2004)
Mul on selline asi, et mu hambad on jubedalt kollased ja käisin aasta tagasi ühe hamba spetsialisti juures ning tema vastas, et need on tetraksükliini hambad (ei tea kuidas seda sõna kirjutatakse) ja tulid sellest, et kunagi lapsepõlves on mulle liiga palju mingit ravimit antud. Ütles, et neid hambaid ei saa mingit moodi teha valgemaks et ehk kunagi tulevikus leiutatakse mingi ravim, aga muidu saab panna mingi katte, aga see tuleb kohe varsti maha ja pole eriti mõtet üldse panna. Mul nüüd selline küsimus, et kas on võimalik kuidagi neid nüüd valgemaks muuta, sest nii ei saa ikka elada kui tahaks inimesega rääkida, aga ei saa, sest äkki ta märkab mu hambaid.
Reet Pallase vastas (2004-01-15 11:59)
Alati võib esialgu proovida valgendamist. See ei pruugi aidata, aga ma ei julge küll ilma proovimata kindlalt öelda, et see mingit tulemust ei anna. Igal juhul oleks see kõige lihtsam võimalus hammaste välimuse parandamiseks.

Kui valgendamine ei aita, on alternatiiviks keraamilised laminaadid e. portselanist valmistatud hammast eestpoolt katvad katted (näevad välja nagu eesmine pool kroonist). Nende panemiseks tuleb hambad eest ja lõikeservast vastavalt 1-1,5 mm õhemaks lihvida. Tulemus jääb väga ilus ja loomulik. Iseasi on tõesti see, et vanusega võib nii hammaste kui ka igemete olukord muutuda ja mingi aja möödudes võib esteetika patsienti jälle häirima hakata. Sel juhul on võimalik muutunud olukorra järgi lihtsalt uued laminaadid teha. Siiski, sõltuvalt patsiendist, suust ja hügieenist võib patsient end 5-20 aastat muretult tunda.

Odavam alternatiiv on lihvida ikkagi hammastel eestpoolt kiht maha ja see lihtsalt valguskõvastuva täidismaterjaliga katta. See võimalus on aga lühiajalisem, vajab suuremat hoolt ja ei pruugi esteetiliselt nii head tulemust anda nagu eelmine. Ühtlaseks võimaldab aga pildi saada küll.

-------
Vt lisaks artiklit Kuidas eemaldada hammastelt tetratsükliiniplekke?
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn