Küsimus nr 932

Sven küsis (7. dets 2003)
Mul parandati juunis plommiga üks alumistest hammastest(elav hammas). Mõni nädal pärast parandamist hakkas see hammas aga nö. "tunda andma" ja kergelt valutama, kuigi tavaliselt lühikest aega (nii 10-15 min.) ja suhteliselt harva. Sai ka hambaarstiga konsulteeritud, kes arvas et hambas toimuvad järel-keemilised reaktsioonid ja et ehk läheb üle. Nüüd sügisel on aga asi palju hullemaks läinud - hammas valutab ikka vähemalt paar korda nädalas ja päris tugevalt. Muuseas, sellest hambast sai vahetult pärast plommimist ka pilt tehtud, mis arsti sõnul näitab, et plomm paikneb närvile väga lähedal. Ega mul vist pole mõtet seda valu rohkem välja kannatada ja tuleb ikkagi lasta närv välja võtta? Või on mingeid teisi alternatiive? Ja teine küsimus: kas on tõsi, et elava (st. närviga) hamba alla ei saa põletikku tekkida?
Tänan.
Reet Pallase vastas (2003-12-11 14:18)
Hammast katab pealtpoolt hambavaap e. hambaemail, mis ei sisalda närvilõpmeid ega veresooni. Hambavaaba all on dentiin, milles on peenikesed kanalid või poorid, kuhu jõuavad ka närvilõpmed ja veresooned. Paljastunud dentiin või dentiini kahjustused põhjustavad juba hamba tundlikkust. Dentiini all aga asub juba närviruum, milles elab hambanärv.

Taolise sügava augu puhul võivad mikroobid liikuda dentiinikanalite või -pooride kaudu närviruumini ja ka selle sisse, põhjustades närvipõletikku. Vahel võitleb sellise sügava augu puhul hammas ise oma elu eest edukalt ja produtseerib närviruumi ülaossa nn. sekundaarset dentiini, mis kaitseb hambanärvi. See oligi ilmselt arsti lootus, kui ta ütles, et ehk läheb üle.

Kui aga pisikud juba närvini on jõudnud ja närv põletikus on, ei ole muud võimalust, kui närv eemaldada ja teha hambale juureravi. Sest järgmise etapina sureb närv vaikselt või siis veel tugevama valuga kui seni lihtsalt ära ja närviruumis elanud pisikud jõuavad hamba juure alla. Juure alla tekib sel juhul krooniline põletik, mis mitme halva asja kokkusattumisel võib ägeneda - tekib paistetus, valu- ja pakitsustunne ning hamba alla koguneb mäda.

Kui hambavalu peale parandamist ainult tugevamaks on läinud ja kauem kestab, on tõenäoline, et hambanärv on ikkagi pöördumatult kahjustatud ja hambale tuleks teha juureravi. Kui valu peale parandamist järjest väheneks, oleks lootust, et hammas jääb ellu. Igaks juhuks tuleks kindlasti kontrollida ka, ega täidis mingite liigutuste jaoks lihtsalt liiga kõrgeks pole jäänud - pidev ülekoormus võib samuti põhjustada hambavalu.

Vt lisaks artiklit: Juurekanalite ravi
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.