Küsimus nr 893

Els küsis (12. nov 2003)
Reet Pallasele
Teema puudutab hambakivi eemaldamist, vaatasin CityMed hinnakirju - kas tõesti kogu suu puhastus läheks mulle maksma 6400 krooni (suus 32 hammast) ja kui igemealune puhastus maha arvata siis 1600.-!!! See on ju üle mõistuse hind antud protseduuri kohta, siit küsimus - mida arvata sellistest kohtadest (valdav enamus), kus hambakivi eemaldamine maksab 400-500 krooni terve suu? Kas teil on lihtsalt nii kõrged hinnad või mingi muu põhjus - kas äkki poleerimine ja valgendamine ka selle hinna sees?
Reet Pallase vastas (2003-11-17 09:21)
Hambakivi eemaldamine on paro-haiguse (parodontoosi) ehk hamba kinnituskudede haiguse ravi kõige tähtsam osa. Hambakivi tekib mikroobide ja toidujääkide pehme ladestuse hambakatu mineraliseerumisel süljes olevate mineraalainete mõjul. Kuna kivi on oma kareda pinnaga mikroobidele soodne kinnitumiskoht, tekib mikroobide elutegevuse tõttu järgmise etapina igemepõletik. Põletikus ige on veidi punetav, turses, kergesti veritsev ega liibu enam tihedalt hamba ümber. See loob võimaluse kivi tekkeks järjest sügavamale igeme alla. Haiguse viimases faasis hakkab igemetasku sügavustes luu põletiku käes hamba ümbert taanduma, hammas hakkab liikuma (see ongi põhjus, miks mõnedel vanematel inimestel hambad liiguvad ja justkui "üles kerkivad") ja kukub lõpuks lihtsalt suust välja.

Kui kõigi Teie 32-l hamba ümber on tõepoolest sügavad igemetaskud ja igemealune kivi, on probleem suur ja kindlasti ei piisa ainult ühest korrast käimisest vaid suu puhastatakse sektorite kaupa tuimestuse all vastavalt haiguse raskusastmele 4-6 korra jooksul. Maksumuseks on sel juhul tõepoolest 100.- ühe hamba kohta (igemealune kivi), millele lisandub tuimestuse hind (kokku 3200.- + tuimestus, tavaliselt 4 sektorit - 4 x 100.-). Raskete paro-probleemidega patsientidega tegeleb meie juures eriarst - parodontoloog dr. Msc. Lauri Vahtra.

Lihtne igemepealne hambakivi, mis on hamba kinnituskudede haiguse esimeseks etapiks, eemaldatakse vastavalt Teie suu seisukorrale 1-2 korraga. Kergemal juhul on hambakivi vaid alumistel esihammastel ja ülemistel tagumistel hammastel (nende hammaste lähedal avanevad süljenäärme juhad), siis piisab kivi eemaldamiseks ühest korrast, kusjuures kivi suhtes kontrollitakse ikkagi kõiki hambaid ja pastapuhastus väiksemate ladestuste ja pigmentide eemaldamiseks tehakse ka niikuinii kõigile, maksumuseks võib aga vastavalt kivi hulgale olla ka ainult 300.- kuni 600.-.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn