Küsimus nr 81

Anneli küsis (29. okt 2001)
Tere, mul opereeriti välja alumine tarkusehammas. Verd immitses veel ka 6.päeval. Tänaseks on niidid välja võetud. Aga seal, kus enne oli kühm, on nüüd sügav vagu. Kas see on normaalne ning kas ja millal see ära kaob? Nimelt on väga ebamugav, kui sinna kogu aeg toitu koguneb. Söön ikka veel ühe suupoolega.
Millega seda vagu loputada? Kas õrnalt hambaorgiga võib toidujäänuseid eemaldada? Ainult loputamisest kipub väheks jääma. Loputan hetkel lilla veega.
Reet Pallase vastas (2001-11-01 11:44)
Taoline kühm või sügav vagu pärast tarkusehamba eemaldamise operatsiooni on täiesti normaalne. Pehmete kudede taastumiseks võib aega minna isegi kuni 2 kuud. Luu kasvamiseks aga kuni pool aastat. Praegu tuleb see "kühm" lihtsalt puhtana hoida, kasvõi iga kord pärast sööki suud loputades. See on oluline selleks, et lohule eelneva hamba tagumisele küljele pidevalt "kühmus" leiduvate toidujääkide tõttu auku ei tuleks.

Kui aga lohk poole aasta pärast endiselt alles on, võib mõelda korrigeerivale lõikusele.

Lilla veega võib loputada küll. Tegelikult on operatsioonist juba nii palju aega mööda läinud, et piisab ka lihtsalt veega loputamisest. Kui loputamisest kipub väheks jääma, võib toidujääkide eemaldamiseks kasutada näiteks kõveraks painutatud otsaga vatipulka.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.