Küsimus nr 57

Margus küsis (26. sept 2001)
Sooviksin saada lühikese ülevaate esihammastele paigaldatavate kroonide materjalidest ning sellest, millist mõju need avaldavad nendega kontaktis olevatele kudedele ja patsiendi rahakotile.
Reet Pallase vastas (2001-09-28 09:50)
Esihammastele võib tõesti teha mitmetest materjalidest kroone. Kui hammas on veel tugev ja värvumata, sobib hästi keraamiline e. portselankroon.

Kui hammas on värvunud või vajab tugevamat konstruktsiooni, sobib metallokeraamiline kroon. Nagu nimi ütleb, koosneb see kroon metallkarkassist ja keraamilisest kattest. Metallkarkasse on siinjuures võimalik teha mitmetest erinevatest metallidest, parim neist (aga ka kalleim) on nn. "kollane kuld", mis jätab kroonile portselani alt hästi loomuliku kuma, on täpsem, tekitab vähem allergiaid jne. Selle kulla ühe grammi hind lisandub krooni hinnale ning võib ulatuda u. 400 kroonini, ühe krooni kohta võib aga arvestada umbes 2 grammi. Odavam variant on näiteks kroomkoobalt.

Metallokeraamiliste ja keraamiliste kroonide hinnad ulatuvad u. 3500 kroonini, odavamalt saab kindlasti riiklikes polikliinikutes ja proteesikeskustes.

Kõige odavam variant on plastmasskroon, mida üldiselt peetakse ajutiseks lahenduseks. Esialgu võib taoline kroon küll üsna hea välja näha, aja jooksul aga värvub erinevate toidus/joogis leiduvate pigmentide toimel. Hind on mõnesaja krooni ringis.

Kroonide tegemisel tuleb hammast lihvida igast küljest vastavalt 0.5 kuni isegi 2 millimeetrit. Mis on muidugi rohkem kui tavalise täidise puhul, kuid hästi valmistatud krooni väljanägemist ja loomulikkust ei anna lihtsate plommidega võrreldagi. Heade kroonide eluiga mõõdetakse kümnetes aastates.

Kõik suhu asetatavad kroonid on kehavedelikega mittereageerivad, nii et mõju ümbritsevatele kudedele ei peaks olema. Ebatäpse krooni servad aga pakuvad pesapaika pisikutele, mis mõjub põletikku tekitavalt.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn