Küsimus nr 5329

Liilia küsis (27. veebr 2011)
Tere! Kas hammaste laservalgendus oleks hea mõte kui breketid ära võetakse? Ja mis kaasneb sellega? Kaua laservalgendus kestab? Kas pole mingit valgendusviisi mis jääks kestma ja ei peaks koguaeg uuesti valgendama?
Reet Pallase vastas (2011-03-14 11:37)
Tere Liilia,

Breketite äravõtmisel soovitan hoopis puhastust suuhügienisti juures. See on hammastele ohutu, puhastuse käigus eemaldatakse hammastelt pigment, hambakatt ja hambakivi ning tihti on tulemus nii hea, et valgendus polegi enam vajalik. Kui peale puhastus tundub siiski, et soovite heledamaid hambaid, võib siis valgendamist kaaluda.

Kuna laservalgenduseks kasutatakse tegelikult sama toimeainega valgendusgeele, mis tavapäraste valgendusprotseduuridegagi, ei erine see minu hinnangul oluliselt tavapärasest valgendusprotseduurist. Geeli aktiveerimine toimub laservalgenduse puhul laserkiirega, tavameetodite puhul valguskõvastava lambiga. Tänapäeval kasutatakse ka valgendusgeele, mis valguskiirega aktiveerimist tegelikult ei vajagi.

Hammaste valgendamist on võimalik teha hambaarsti kabinetis, kus see võtab aega u. 1,5 tundi või kodus. Kodus valgendamiseks valmistatakse Teie hammastest võetud jäljendi alusel algenduskape, kuhu on hammaste kohale jäetud väike ruum valgendusgeeli tarbeks. Kodus valgendamiseks mõeldud geelid on nõrgema kontsentratsiooniga ja seega veidi ohutumad. Koduse valgenduskapega on ka üsna lihtne teha kordusvalgendamist.

Kuna hambad aja jooksul söögi, joogi, suitsu jms mõjul pigmenteeruvad, võib valgendamine soovitud tooni säilitamiseks olla vajalik ka edaspidi. Tavapäraselt piisab 1 kord aastas puhastusest suuhügienisti juures. Kordusvalgendamist on tavaliselt vaja harvem.


Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn