Küsimus nr 5319

H küsis (21. veebr 2011)
Tere!

Soovin küsida tarkusehammaste teemal. Esiteks, kui kaua võtab tavaliselt tarkusehamba suhu lõikumine aega, kust läheb arsti jaoks piir peetumise ja kasvamise vahel?

Teiseks, kui hammas tundub nö rea peal olevat, aga siiski limaskestast ise täielikult välja ei tule, siis kas seda katvat igemekudet võib ka osaliselt eemaldada, või soovitatakse siiski hammas välja tõmmata?

Kolmandaks, olen lugenud, et tarkusehammast on lihtsam eemaldada vahetult pärast lõikumist, kuna siis on juur nõrgemini luu sees kinni. Kui pika perioodi jooksul hambajuur veel edasi kasvab ehk kui kiiresti peaks siis hamba eemaldama, et see veel kuidagi kergem protseduur oleks?

Suur aitäh!
Reet Pallase vastas (2011-03-14 11:40)
Tere,

Tarkusehammaste lõikumise aeg on individuaalne. Kui tarkusehammas pole aasta jooksul täielikult igemest lõikunud, võib kahtlustada, et ta lihtsalt ei mahu suhu lõikuma. Seda saab täpsustada ka röntgenpildiga - hamba või luu asend pildil näitab, kas hambal on lootust suhu lõikuda.

Kui hammas on küll sirges reas, aga osaliselt kaetud igemega, siis igeme asendi tingib luu asend. Luu peal on alati teatud hulk pehmet kude - kui see sealt ära lõigata, kasvab see lihtsalt tagasi. Limaskesta lõikamisel on mõtet väga üksikutel juhtudel. Kui hammas jääb osaliselt lõikunuks, loetakse seda sajaprotsendiliseks näidustuseks hamba eemaldamiseks - hammast katva limaskesta all hakkavad ühel kehval päeval kasvama suuõõnest sinna liikunud mikroobid ning tekib põletik, mis selles piirkonnas võib osutuda üsna ohtlikuks.

Hammaste eemaldamine võib olla veidi lihsam noorematel inimestel, kui luu on veidi pehmem, plastilisem. Vanusega muutub luu kvaliteet, keerulisem on eemaldada hambaid, mille kinnituskoed on muutunud krooniliste põletike tulemusena.


Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn