Küsimus nr 5154

Eleri küsis (16. nov 2010)
Tere! Mu alumisele 6ndale hambale tehti juureravi umbes 9 aastat tagasi. Sellel sügisel hakkas hammas tundma andma ja läksin hambaarstile (mitte oma hambaarsti juurde, kuna vahetasin elukohta). Tuli välja, et üks juur on veel pooleldi elus. Arst üritas 3 korra puhastada juurekanaleid, aga kuna kanalitesse ei pääsenud, siis palus lõpuks panoraampildi teha. Elusa juure suutis muidugi ennem ära suretada. Tegin siis panoraampildi ja hambaarstile minnes ütles ta mulle, et juurekanalis on sees nõel ja väga sügaval, nii et seda ei ole võimalik eemaldada.
Seega kui hambale põletik alla tekib, siis on ainuke võimalus hammas välja tõmmata. Arst ise ütles mulle sõna-sõnalt, et "Mina küll ei mäleta, et mina oleks selle ära murdnud". Seega olin algul veendunud, et seda tegi arst, kes parandas seda hammast 9 aastat tagasi. Mulle siiski ei andnud rahu, et kes selle vea siis siiski tegi, sest arst peaks ju patsienti teavitama, kui selline asi juhtub, aga mind ei teavitatud. Teadsin, et eelmiste panoraampildide põhjal on mul võimalik välja uurida, et kumma arsti viga see siis oli.
Tuli välja, et see on nüüd selle arsti viga, kes mu hammast viimasena parandas.
Küsimus oleks järgmine: Mis pretensioone oleks mul üldse võimalik arstile esitada? Kas mul on õigus nõuda hambale mingit garantiid (üle 1 aasta kindlasti), et kui hambaga midagi juhtub, siis tema kompenseerib kulud (kasvõi poole kuludest)? Kas mul on võimalik üldse midagi nõuda? Mis võimalused mul on?
Kui arst oleks mind sellest koheselt teavitanud, siis ei oleks ma midagi ette võtnud, sest teadagi tegijal ikka juhtub. Aga praegu olen ma ise pidanud mängima detektiivi, et välja selgitada, kes sellise vea tegi. See muudab veidi tusaseks ja paneb tegutsema.
Ette tänades!
Reet Pallase vastas (2010-11-23 10:26)
Tere Eleri,

Antud juhul on patsiendi seisukohalt tegu kindlasti kahetsusväärse juhtumiga.

Siiski, juureravi käigus võib juurekanali nõelade murdumist ette tulla ja see on üks juureravi riske. Instrumendi murdumist kanalisse ei peeta raviveaks. Enamasti, kui instrumenti ei ole võimalik eemaldada, täidetakse kanal hermeetiliselt ja tüsistusi põletiku näol ei pruugi kaasneda.

Juureravi mõte on puhastada juurekanalid neis elavatest mikroobidest ning kärbunud närvi- ja veresoontekoe jäänustest, seejärel täita juurekanalid tihedalt kuni juuretippudeni, et muuta võimatuks mikroobide elu jätkumise juurekanalis ja seeläbi ravida põletik. Kitsaste juurekanalite, vana juuretäidistsemendi või murdunud instrumentide olemasolu juurekanalis võib olla takistuseks. Teie hamba esimesest juureravist on möödas 9 aastat, mis on päris hea tulemus.

Tänapäeval on ravivõimalused paranenud ja seoses juureravimikroskoobi kasutuseletulekuga on saanud võimalikuks ka eelnimetatud komplitseeritud juurekanalite ravi. Kuni 20-kordse suurendusega mikroskoobi abil puhastab juureravile spetsialiseerunud hambaarst juurekanali silma kontrolli abil. Enamasti saab mikroskoobi abiga eemaldada ka kanalisse murdunud instrumendi. Seega, kui Teie hambaga peaks siiski edaspidi muresid tekkima, võib hamba eemaldamise asemel olla võimalik selle ravi just juureravi mikroskoobi abil.
Mikroskoobiga juureravi tehakse Tallinnas Kliinik 32-s ja Rass ja Schotter OÜ-s, Tartus Adoral OÜ-s ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogia Kliinikus.

Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32

Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn