Küsimus nr 497

Freja küsis (13. dets 2002)
Kas parodontiit on nakkav?
Reet Pallase vastas (2002-12-27 11:25)
Parodontiit on hamba kinnituskudede haigus. Haiguse algstaadiumis tekib hambakaelale hambakivi. Kivi tekib toidujääkide ja mikroobide (katu) mineraliseerumisel. Süljest liiguvad mineraalained kattu ja see muutub kivitaoliseks moodustiseks. Kivi on aga omakorda hea ja kare pinnas, kuhu pisikud hästi kinnituda saavad. Mikroorganismide elutegevuse jääkide tõttu tekib igemepõletik. Põletikulised igemed on punetavad, kergesti veritsevad, ka valulikud ja nad ei liibu tihedalt hamba ümber. Viimane võimaldab kivil tekkima hakata järjest sügavamale igeme alla. Lõpuks hakkab luu järjest lähenevate mikroobide (e. nende tekitatud põletiku) tõttu taanduma. Põletiku mõjul luu "sulab" hammaste ümbert ära ja hambad muutuvad liikuvaks. Tundub, justkui oleksid hambad kõrgemaks kerkinud ja pikemaks veninud. Samuti hakkavad hambad liikuma ja lõpuks võivad kinnituskudede kadumise tõttu hambasombust välja tulla.

Parodontiidi ennetamiseks tuleb hammastelt korrapäraselt kivi eemaldada. Seda saab teha hambaarsti või suuhügienisti juures. Kodus saab haigust ennetada korraliku suuhügieeniga, mis hõlmab kindlasti ka hambavahede puhastamist. Parodontiidile on erinevatel inimestel erinev eelsoodumus (seda eriti katu mineraliseerumise, sülje konsistentsi osas).

Nakkuslik hambahaigus on aga tavaline hambakaaries, mis põhjustab hambaaukude teket. Hambaauke ei teki, kui suus ei ole pisikuid, kes auke tekitavad. Need pisikud saadakse aga nakkusega ühelt inimeselt teisele, tavaliselt juba varases lapseeas emalt või mõnelt teiselt pereliikmelt lapsele.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn