Küsimus nr 4773

Kristi küsis (12. veebr 2010)
Tere!
Olen 35a naine. Elan maal ja minu sissetulekud ei ole just eriti kiita. Minu mure selline, et praegusex on mul hambavalu olnud juba mitu päeva. Alguses ei saanud ma aru, et millise hambaga on tegu, kuid nüüd on üx hammas teistest kõrgemal. Hambaarst tegi kunagi minu hammastes panoraampildi ja ta ütles et kõigi minu hammaste all olevat varjatud põletikud. Et sellest võisid olla ka hammaste valulikkus, kui ma mõnikord jalgu külmetasin. Ja hambaarsti diagnoos minu hammastele oli selline, et neid põletikke ravida ei saa ja kui mõni põletik all nö aktiviseerub siis tuleb hammas eemaldada. Niipalju olen ma juba asjaga kursis et enne ei tehta nagunii midagi, kui on anitbiootikumi kuur läbi tehtud.
Nii ma siis nüüd sööngi anibiootikume ja valuvaigisteid, mis ei taha kuidagi enam mõjuda. Valu on kolinud juba keele alla, kurgulakke, oimukohale ja ka kõrva ja lõualuud on ka valus liigutada. Aga arsti juurde sain ma ka alles 25 veebruarix aja.
Mul on küsimus, et kas minu hambaid pole siis mitte kuidagi võimalik päästa? Ja kas mul ei olex mõtet kusagile mujale arstile pöörduda hoopiski, kes võtab varem vastu?
Reet Pallase vastas (2010-03-08 11:20)
Tere,

Hammaste juuretippe ümbritsevad põletikud tuleb kindlasti ravida - taolised põletikukolded nõrgestavad organismi ning võivad tulevikus põhjustada põletikke ka näiteks südames ja liigestes.

Hamba juuretipu põletikku põhjustavad juurekanalites elavad mikroobid. Põletiku ravimiseks tuleb juurekanalid tippudeni mikroobidest puhastada ning tihedalt juuretäidismaterjaliga täita. Vahel võib keeruliseks osutuda juba varem juureravitud hammaste ümberravimine - kanalid võivad olla kitsad, täis tugevat juuretäidismaterjali või kanalisse võib olla pitsunud murdunud instrument. Sellisel puhul on tänapäeval abiks hambaravimikroskoop, mille abil muutub kitsas ja pime juurekanal silmale nähtavaks. Mikroskoobiga juureravi tehakse Tartus näiteks Adoral Hambaravis ja Tallinnas näiteks Kliinik 32-s.

Hambad, mille põletikku ravida ei õnnestugi, tuleks eemaldada.

Ägeda põletikuga tuleb hambaarstile pöörduda koheselt, et vältida põletiku levikut ümbritsevatesse kudedesse.


Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.