Küsimus nr 4666

Mirjam küsis (1. dets 2009)
Tere! Paar-kolm aastat tagasi murdus mul pool ühest esihambast. Hammas murdus kohe nii õnnetult, et nad pidid hambast närvid eemaldama ning nüüd ongi mul nn surnud hammas. Lisaks ei pandud mulle veel päris pikaajalist krooni, sest olin veel päris noor. Lugesin nüüd, et see ajutine kroon võib pika aja jooksul joogis ja toidus leiduvate pigmentide mõjul värvi muuta ja see mul juhtunud ongi.
Nüüd, 15-aastasena, sooviksin panna pikemaajalist krooni, kuigi minu hambaarst ütleb, et võin veel paar aastakest sellega oodata. Minu mure on aga selles, et tütarlapsena on mul piinlik, kui üks esihammastest on teist värvi, ja see värvuste vahe aina suureneb. Samuti on teine osa minu vanast hambast muutunud kollakaks.
Minu küsimus on, et kas ka pikemaajaline kroon on samuti teistest hammastest veidi teist värvi ja mul tuleb sellega leppida, või mul on siiski võimalus ka seda täielikult teiste hammastega sama värvi muuta. Tahaksin ka teada, et mis võimalused on mul saada seda surnud hamba osa tagasi valgeks ning kas Teie soovitaksite mul veel krooni paigaldamisega oodata, või on mul õige aeg seda juba panema hakata?
Reet Pallase vastas (2009-12-28 11:32)
Tere Mirjam,

Pikaajalise krooni saab tõenäoliselt teha siiski sama värvi nagu on Sinu teised hambad. Vahel harva võib aga igemeserva veidi hallikat varjundit jätta igemeservast läbi kumav tumenenud hamba juur. Esteetika sõltub igemetüübist, naeratuse ja tüübist ja sellest, kui palju paistavad igemed naeratuse ajal. Taolisel puhul võib enne lõpliku krooni valmistamist abiks olla hamba valgendamine seestpoolt.

Kui hamba värv on häiriv, võib krooni välja vahetada küll. Kasvõi uue ajutise krooni vastu. Sinu hambaarst ootab Sinu kasvuea lõppu, et olla kindel, kroonide kõrgused ja igemeservad jäävad lõplikult esteetiliselt ilusad ja ühtlased. Lõpliku hea lahenduse saavutamiseks on see mõistlik. Kui praegune lahendus aga juba tõsiselt häirima on hakanud, võib kaaluda olukorra "kohendamist" uue ajutise lahendusega või juba jääva krooni valmistamist riskiga, et olukord võib veel muutuda ja jääv kroon võib siiski mingil hetkel muutunud esteetika tõttu vajada vahetamist.

Soovitan murest oma hambaarstiga rääkida - usun, et nii leiate kindlasti sobiva lahenduse.


Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.