Küsimus nr 466

Kati küsis (14. nov 2002)
Külastan ühte ja sama hambaarsti paar korda aastas, aga kui jälle auk leitakse või vana plomm ümber vahetatakse selgub, et ka närv on vaja ära suretada ja juureravi teha jne. Nii on mul suus juba üsna palju surnud hambaid, lisaks on see ka väga kallis.
Küsimus: kuna olen nii korralik arstilkäija, kas oleks võimalik hammastega juba varem midagi ette võtta, et neid ei peaks ära suretama? Veel küsiksin, mitu juurekanalit on alumise lõualuu neljandal hambal? Teadsin siiani, et üks, aga ehk on ka erandeid?
Reet Pallase vastas (2002-11-18 16:06)
Närvi suretamise vajadus selgub tavaliselt plommi välja vahetamisel või siis, kui hammas valutama hakkab. Kui täidise vahetamise käigus selgub, et vana täidise alt ulatub pehme kude närvini ja selle eemaldamisel tekib suur auk närviruumi kohale, võib osutuda vajalikuks närvi eemaldamine. Vastasel juhul võib hammas lihtsalt valutama hakata. Kui auk närviruumi kohal on väike, võib sellele kohale panna närvi kaitsva alustäidise ja peale täidise, sest taolisel väikese "perforatsiooni" korral jõuab ka hammas ise oma elu eest võidelda ning tekitab tekkinud augu kohale uut tugevamat kudet - "sekundaarset dentiini". Elushammaste suretamise vastu aitab ehk, kui vanad plommid õigeaegselt uute vastu vahetatakse.

Juureravi on vajalik ka juhtudel, kui hamba all juba on põletik. Et iga poole aasta tagant ei olek üllatusi, võiks teha kõiki hambaid näitava panoraamröntgeni, millelt on näha hammaste juuretippudes olevad põletikud. Nii saab need järjest ära ravida ja uusi üllatusi vältida.

Alumisel neljandal hambal on tavaliselt üks kanal, aga mõningatel juhtudel võib esineda ka kahe juurekanaliga alumisi neljandaid hambaid.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn