Küsimus nr 4435

m küsis (11. sept 2009)
Tere!
Sattusin kord esmaabisse järjekordset hammast välja tõmbama (olen ennegi seal üsna tihti käinud) ja kuna minu hammaste seis on üsna nutune, siis arst kutsus mind ka tagasi. Ei julenud aga minna, sest rahakott ei kannata nagunii. Kuna aga olen juba 41a., uuris arst minu vanust ja mul jäi jutust nagu arusaam, et minu vanust ja hammaste väga halba seisukorda silmas pidades on mul mingi võimalus saada abi tasuta-kui arst otsustab, et see olukord on tervisele ohtlik?! Kas selline asi on võimalik? Kui jah, kes seda siis otsustab?
Läheksin sama arsti juurde julgelt tagasi (ligi 1a. hiljem), aga olen nii kõhna rahakotiga.
Pean edasi "teesklema" kurvameelset, sest vajan nii ravi kui ka proteesimist. Arst ütles ka veel, et minu lõualuust pole eriti midagi järele jäänud, peale neid väljatõmbamisi. Hambad nagu rehapulgad. Sotsiaalne suhtlemine on iga päevaga rohkelt häiritud. Mida teha?
Kui suur on tõenäosus, et keegi vaesemaid ka aidata saab?
Mul on sünnipäraselt juba väga kehv seisukord suus (palju on puseriti hambaid-geneetiline eelsoodumus, mu lastel kordub sama) ja hambasööbija hävitab varsti mu suu totaalselt. Tunnen, et ka mu liigesed on miskipärast valutama hakanud, mis võib ju samuti ravimata hammastest ja hambapõletikest tingitud olla.
Ma tean, et vastus oleks ühene - paksem rahakott, aga…
Pangalaene ei jõua ka maksta, siis peaks hambad päris varna panema ja lapsed jääksid nälga. Samuti on pensionini veel aega, et nö. "riigihambad" suhu saaks.
Samuti ei jõua ära oodata muudatusi meie riigi sotsiaalpoliitika vallas, osas, mis puudutab hambaravi. HÄBI on, et ei saa ennast ise eriti aidata. Käiks meeleldi ravil, jookseks kohe!
Mida arvate teie, spetsialistid? Mure on päris tõsine, sest sain ka hiljuti koondamisteate. Ups! Võib-olla kellelegi ei meeldinud juba mu "ilusad" hambad. Amet oli mul ka selline, mis nõudis suuresti esteetilist välimust.

Ette tänades,
kurvameelne
Reet Pallase vastas (2009-10-06 13:15)
Tere,

Alljärgnev on info Eesti Haigekassa kodulehelt.

Täiskasvanutel on õigus saada tasuta hambaravi vaid juhul, kui abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse. Täiskasvanute tasuta hambaravi vajaduse otsustab arst.

300-kroonist hambaravihüvitist saavad taotleda inimesed, kellele on riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel määratud töövõimetus- või vanaduspension, ning üle 63-aastased kindlustatud isikud. Kõrgendatud määras ehk 450 krooni suurust hüvitist makstakse endiselt rasedatele, alla üheaastase lapse emadele ja neile, kellel on tervishoiuteenuse tagajärjel tekkinud suurenenud hambaraviteenuse vajadus.

63-aastastele ja vanematele ravikindlustust omavatele isikutele, vanaduspensionäridele ning töövõimetuspensionäridele hüvitab haigekassa kord kolme aasta jooksul 4000 krooni hambaproteeside maksumusest.

Tööealisel ja -jõulisel inimesel on kindlasti mõistlikum ja soodsam hambamuresid ennetada regulaarse hambaarsti juures käimisega.


Head soovides,

Reet Pallase
hambaarst

Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn