Küsimus nr 433

Mart küsis (28. okt 2002)
Väikese kakluse tagajärjel logisevad mul nüüd neli tagumist hammast alalõual. Millised ravivõimalused on? Kas logisevad hambad hakkavad taaskasvama?
hambaarst Reet Pallase vastas (3. nov 2002)
Reet Pallase Logisevate hammaste taaskasvamine sõltub logisemise põhjusest.

Kui hambad on lihtsalt hambasompudes liikuma löödud, kaob liigne liikuvus lõpuks. Kui liikumisega ei kaasne suurt valu, tõenäoliselt nii ongi.

Kakluste tulemusena juhtub aga ka seda, et hambad hakkavad liikuma koos tükiga lõualuust, kaasneb valu, hambad ei käi enam õieti kokku. Sel juhul tuleks kindlasti hambaarsti poole pöörduda. Samuti võivad hambakroonid või -juured olla murdunud - selle selgitab röntgenpilt, mida tehakse hambaarsti juures.

Igal juhul tuleks nüüd anda hammastele rahu - toit võiks olla tavalisest pehmem. Vajadusel võib hambad isegi madalamaks lihvida, et neile peale traumat tugevat mälumisrõhku ei jääks. Hiljem ehitatakse lihvitud hambad täidismaterjalidega jälle üles. Kindlamaks diagnoosiks soovitan siiski minna hambaarsti visiidile.
Vaata, mida Reet Pallase on vastanud teistele küsimustele
Reet Pallase
Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.
Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn