Küsimus nr 4209

Sven küsis (8. apr 2009)
Tere,

Mõni aeg tagasi lasin restaureerida oma esihammaste serva valguskõvastuva komposiidiga (kumbagi esihammast pikendati 1 mm võrra) ja tulemus jäi suurepärane. Hambaserva kuju taastamine valguskõvastuva komposiidiga sobis mulle eriti hästi, kuna hambad on terved ja suurepärase värvusega ning ma soovisin neid võimalikult vähe kahjustada (töö käigus serva ei puuritud). Ehkki hoiatati, et taoline plomm ei püsi kaua, pole probleeme tekkinud, ent siiski tuleb valmis olla täidise kaotamiseks. Seoses sellega on mul tekkinud mõned küsimused.

Kui esihamba servast murdub täidis, kas uue täidise asetamiseks on vaja pinda, kus eelmine täidis paiknes, puurida? Või on võimalik lisada täidismaterjal samal kombel nagu esmakordsel parandamisel? (St., kas vanast täidisest jääb oma hamba emaili külge mikroskoopilisi fragmente, mis uue täidise paigaldamist segavad ja vajavad eemaldamist?) Küsin seda, kuna ei soovi, et pärast võimalikku teistkordset või kolmandat parandamist oma hamba osa järjest väiksemaks jääb. Hetkel võiksin lisatud ribade kaotamise järel peaaegu samasuguse (ehkki näotuma) naeratusega ringi käia. Veel oleks hea teada, kas valguskõvastuv täidis võib aja jooksul lühemaks/madalamaks kuluda ning kas hamba ja täidise vaheline kokkupuutepind võib ka "iseenesest väsida" (siis kui sinna närimis/mälumissurvet ei avalda).

Mul on seda oluline teada, kuna komposiidi abil teostatud parandused jäävad mu hammastel märkamatuks ja hambad mõjuvad loomulikult. Noore inimesena on veel vara nii väikese probleemi tõttu laminaadid paigaldada ja jääksin esialgu täidismaterjalide abil tehtavate paranduste juurde.

Ette tänades,
Sven


Reet Pallase vastas (2009-04-22 09:08)
Tere Sven,

Taoliselt esihamba kuju korrigeerimiseks kasutatud valguskõvastuva täidise püsimine sõltub suuresti hambumusest. Kui esihammaste lõikeservad ei jää hambumusse ei otse ega külgliigutuste tegemisel, ei tohiks täidiste servast kilde ära tulla. Kui see siiski peaks lähiajal juhtuma, on tõenäoliselt võimalik täidist lisada ilma puurimata.

Tõsi on ka see, et valguskõvastuvad täidised aja jooksul väsivad ja neid on vaja asendada. Selleks tuleb vana täidis enne uue asetamist ikkagi puuri abil eemaldada. Seda on aga võimalik teha nii, et hambaserva kahjustatakse puuriga minimaalselt. Näiteks breketid on ju samuti hammaste külge kinnitatud täidismaterjali või tsemendiga, mis brektetite eemaldamisel hambalt maha lihvitakse. Hambad jäävad aga vaatamata sellele ilusad ja terved.

Heade soovidega,

Reet Pallase
hambaarst
Kliinik 32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.