Küsimus nr 42

Katrin küsis (29. aug 2001)
Olen kuulunud, et laste hambaid on võimalik katta fluorlakiga, et nad kaariesele paremini vastu peaks. Kui vanalt ja mis tingimustel seda tehakse? Miks ei võiks kõigi laste hambaid "kohustuslikus korras" lakiga katta, et neil nii lihtsalt auke ei tekiks? Kui palju maksab lakiga katmine? Mu 2-aastasel lapsel on suus 12 hammast, silmahambad on veel tulemata.
Reet Pallase vastas (2001-09-06 10:58)
Laste hambaid on tõesti võimalik katta fluorlakiga. Seda saab teha hambaarsti või suuhügienisti juures. Kui kabinetil on leping ka Haigekassaga, on see protseduur lastele tasuta. Lakitakse küll rohkem jäävhambaid, vajadusel võib aga lakkida ka piimahambaid. Hammaste katmist fluorlakiga soovitatakse teha kord poole aasta jooksul.

Siiski soovitan piimahambaid lakkida vaid vajaduse korral - tegu on ikkagi ravimiga ja kui ühtegi auku ei paista tulevat, pole seda mõtet niisama teha. Teisalt võib öelda, et lakkimine teeb küll hambad vastupidavamaks, aga ainult lakkimisest on vähe - hammaste eest peab ka ise iga päev hoolitsema:

* Lapse hambaid tuleb pesta samuti nagu enda omi kaks korda päevas, kasutada tuleb pehmet hambaharja ning laste hambapastat. Seejuures tuleb jälgida, et laps pastat lihtsalt alla ei neelaks, lapse iseseisva hambapesu korral kontrollida ka hammaste puhtust pärast pesu.

* Hammaste eest hoolitsemine hõlmab ka õigeid toitumisharjumusi - vältida tuleks sagedasi "näksimisi" põhitoidukordade vahel.

* Käige regulaarselt hambaarsti juures.

Vt lisaks artikleid Laste toitmine eri vanuses ja Hammaste suhulõikumine
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn