Küsimus nr 3929

Andres küsis (20. nov 2008)
Olen 70 ja suhteliselt terve ning nõrgem lüli hambad. Minule oli pandud 6 aastat tagasi 14 metallkrooni kolme-neljaste plokkidena tiftköntidele. Neist kroonidest on kinni hammastel ainult 4, kuid ülejäänud on lahti tulnud, igemega katmata, igemepõletikud ja selle tõttu kroonidest juba neli eemaldatud ning sealjuures kaotanud 2 hammast. Nüüd küsimused:
• Miks tulevad tiftköndilt metallkroonid lahti, isegi siis kui on ühendatud kolmeste ja neljaste plokkidena?
• Kuidas vältida kroonide lahti tulekut?
• Kas on võimalik neid uuesti kinnitada hammastele kroone pealt ära võtmata, näiteks – krooni puuritud augu kaudu süstlaga liimides?
Reet Pallase vastas (2008-12-10 20:29)
Tere Andres,

Kroonide lahtitulemine tihvtköntidelt võib sõltuda mitmetest asjaoludest. Näiteks, kui tugev on hammas, millele on tehtud könttihvtpanus, kui pikk on hambajuur ja kui pikk tihvt selle sees, kui kõrge on hambakroon, milline on suu üldine mikroobne keskkond jne.

Konkreetset olukorda nägemata on Teie küsimusele raske üheselt vastata. Kindlasti oskab Teile täpsemaid selgitusi anda Teie hambaarst.

Süstlaga läbi krooni tihvti ja krooni omavahel tsementeerida kahjuks ei õnnestu, sest nii ei ole võimalik tagada tsemendi jõudmist ühtlaselt kogu köndi ja krooni vahelisse ruumi.

Head soovides,

Reet Pallase
hambaarst
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn