Küsimus nr 3718

Kadi küsis (26. aug 2008)
Mul on esihammas on teistest tunduvalt tumedam. Mul raviti kunagi ka seda hammast. Väike auk oli ja pärast seda läkski ta tumedamaks. Ka on seal hambas mõrad sees. Kuidas oleks võimalik seda valgeks saada jälle? Kas lihtsalt valgendamine aitaks?
Reet Pallase vastas (2008-09-02 19:06)
Tere,

Antud juhul võib arvata, et selle hamba närv on aegamööda muutunud elutuks ja selle tulemusena on hammas värvunud tumedamaks.

Esihambas ei pruugigi auk olla väga sügav, et mikroobid närviruumi saaksid jõuda. Hambavaaba aluses koes, dentiinis asuvad dentiinituubulid e. peened kanalikesed, mis viivad närviruumini. Esihammastes on need kanalikesed laiemad kui tagumistes hammastes ja sellepärast võivad ka täiesti keskmise kaariesekahjustuse e. hambaaugu puhul mikroobid liikuda hamba närviruumi. Mikroobse põletiku tulemusena hambanärv lihtsalt sureb.

Suure tõenäosusega on Teie esihambal krooniline juuretipu põletik. Diagnoosi peaks kinnitama röntgenülesvõte. Nüüd on ilmselt vaja teha hambale juureravi - hoolega puhastada juurekanal surnud närvijäänustest ja mikroobidest ning korralikult täita juuretäidisega, et mikroobid enam läbi kanali juuretipu piirkonda ei pääseks. Pärast juureravi on võimalik hammast seestpoolt valgendada.

Krooniline juuretipu põletik võib mitmete asjaolude koosmõjul ka ägeneda - sel juhul võib hammas hakata valutama ning tekkida võib ümbritsevate kudede turse. Igal juhul soovitan pöörduda hambaarsti vastuvõtule.

Parimate soovidega,
Reet Pallase
hambaarst
Kliinik32
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn