Küsimus nr 2011

Aile küsis (27. sept 2005)
Mul on mure oma 4a poja pärast, alguses käis ta ilusti hambaarsti juures aga viimane kord tehti haiget ja enam ei saa ma kuidagi teda hambaarsti juurde. Hambaarst soovitas narkoosiga seda teha, mina kardan et see pole päris ohutu. Nüüd on asi aga päris hull, sest lapsel on nädal aega juba see hammas valutanud ja mul on valus vaadata, sest ei saa midagi muud teha kui talle valuvaigistit anda. Hammas hakkab valutama alati öösel, kas peaks ikkagi narkoosi all tee valima.
Ja kas Tallinnas on äkki lastehambaarsti kes oskaks lapsega rääkida ilusti, äkki ta siis teeb suu lahti.
Reet Pallase vastas (2005-09-30 08:40)
Antud juhul tuleks ikka ruttu hambaarsti juurde minna. 4-aastasele poisile peaks olema võimalik esmalt kodus rääkida, milleks on vaja minna hambaarstile, et valust teistmoodi lahti ei saa, või võib valu tagasi tulla (nagu ka on), ning et hambaarst püüab last aidata. Oluline on, et laps mõistaks, et temal on vaja hambaarsti juurde minna. Vältida tuleks valu teemat. Pigem võib öelda, et võib olla natuke ebamugav.

4-aastane poiss on piisavalt suur ka selleks, et hambaarst võiks temaga kontakti saavutada. Omast kogemusest oskan öelda, et kui laps kuulab hambaarsti, on võimalik kõik protseduurid lõpuks rahumeelselt läbi viia. Kui laps klammerdub ema külge, nutab või blokeerib kogu hambaarsti jutu, on väga raske midagi teha.

Kui hammas ikkagi igal öösel valutab, soovitan minna kohe arsti juurde esmaabisse. Pärast ägeda valu möödumist saab juba rahulikult mõelda, mida edasi teha. Olen kindel, et Tallinnas on nii mõnigi kena hambaarst, kes lapsega suhelda oskab ja kellele laps oma suu ilusti lahti teeb. Julgen soovitada näiteks dr. Kristin Kõndu Eurodent'ist ja dr. Triin Kadastikku CityMed'ist.

Kui aga lõpuks asi paranenud pole ja laps hambaarsti juures suud lahti ei tee, ei jääüle muud, kui otsustada narkoosis ravi kasuks. Sel juhul on poole aasta möödudes ehk olukord parem ja saate alustada otsast, lapsega rahulikult kontrollis käimisest. Nii harjub laps lõpuks ikkagi ka hambaarsti juures käimisega.

Narkoosi nagu paljusid teisigi meditsiinilisi protseduure tehakse põhimõttel "kui vajadus ületab riskid". Kui hammaste alla tekivad põletikud ja põletikus hambanärvid lapsele öösiti põrguvalu teevad, aga laps muul moel oma hambaid ravida ei lase, on narkoos näidustatud küll.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.