Küsimus nr 1527

Kessu küsis (8. dets 2004)
Mul on paaril ülemisel esimesel hambal nagu ülemisest äärest igeme juurest midagi puudu, kui libistan keelega üle, siis tunnen nagu teravaid servi ja näha on ka seal üleval midagi kollakamat ja nagu oleks hambal ülevalt midagi puudu (emaili?). Hambaarstil käisin, ta selle kohta ei öelnud midagi, ütles, et 1 auk on, aga nende hammaste kohta ei öelnud midagi. Ma küsisin küll, et kas rohkem auke pole ja ta ütles, et ei tema ei näe küll.
Reet Pallase vastas (2004-12-20 08:43)
Antud juhul on ilmselt tegu nn. paljastunud hambakaeltega - hambakaelalt on tõepoolest email ära kulunud või murdunud.

Suure tõenäosusega on põhjuseks ebaõige tehnika hammaste pesemisel või pesu liiga tugeva harjaga. Hambahari peaks olema kindlasti pehme (soft), hambaid tuleks pesta õrnade lühikeste horisontaalsete liigutustega (vertikaalsed liigutused võivad põhjustada igemete taandumist hammaste kohalt). Pehme hari on puhtuse saavutamiseks täiesti küllaldane - oluline on ju pesta hammastelt neile tekkinud katt, mitte hõõruda maha emaili.

Taolisi defekte on võimalik ka plommimaterjaliga täita.

Võimalik on ka, et hambad on liiga ülehambumuses ehk et neile langeb liiga suur mälumisraskus. Ka sellisel juhul võib igemeservast email murduda. Siis tuleks lisaks defektide täitmisele korrigeerida ka hambumust. Esihammaste puhul kahtlustaksin aga pigem esimest varianti.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn