Bednari aftid vastsündinutel

Riskigrupid:

Kirjeldus

Bednari aftid (dekubitaalsed aftid), mille välja kujunemisel soodustavaks teguriks võib olla jäik ja pikk lutt. Kuid tervel ja tugeval lapsel ei kujune afte, suulae muutustele suulimaskestal imikul eelneb alati sooletrakti kas äge või pikaleveninud põletik.

Esinevad sooletrakti haigustega imikutel mille juures soodustavaks paikseks teguriks on kõva luti või kõva rinnanibu trauma.

Pildid

Diagnoos, sümptomid

Sümptomid
  • valulikkus söömisel (29)
  • kõva suulae haavandid, laigud (2)
  • suurenenud süljevool (3)
  • ei taha süüa (13)
Bednari aftid on ümara kujuga lokaliseeruvad kõval suulael sümmeetriliselt pehmele suulaele ülemineku läheduses sümmeetriliselt. Ümarad aftid võivad olla punetavad, erurosiivsed või haavandid. Viimane on tavaliselt kaetud valkjas-hallika katuga. Aftid võivad olla pindmised, kuid ulatuda ka kuni luukoeni.
Väga valulikud- laps ei saa süüa, tugev süljevoolus.

Diagnoosi täpsustuse eesmärgil on soovitav afti kohal olevalt katult võtta proov limaskesta seene uurimiseks, kuna sageli on lapsel eelnenud ravi antibiootikumidega.

Ravi

Sooletrakti haiguse ravi, paikne valutustav ja keratoplastiline ravi. Anda palju juua.

Ravi traumaatilste stomatiitide puhul seisneb põhjuste eemaldamises, antiseptilise ja keratoplastilise toimega e.epitelisatsiooni soodustava ravimite aplitseerimises. Imikul kasutada toitmise juures pehmet ja lühikest lutti.Kuna suurenenud süljeerituse võib tekkida vedeliku kadu, on vajalik anda juua lapsele vähemalt 6-8 korda kummeliteed. Valulike aftidele aplitseerida nõrku antiseptilise ja valustatava toimega ravimeid - geele, salve.Viimaseid võib pehmendada ka indiferentse õli (virsikuõli) lisandamisega.

Limaskesta ärrituse ja haavanditele võib kasutada:
Aftamed®geel hüaluroonhappe erivorm on üks asendamatuid looduslikke komponente suu limaskestas. Kuna lahus kinnitub suurepäraselt limaskestadele, jääb kahjustustele kaitsev kattekiht, mis vaigistab valu otsekohe. Pikema aja jooksul eralduv hüaluroonhape rahustab ja uuendab kahjustunud kudesid ning haavandid paranevad seetõttu kiiremini.

NB! Pehme ja lühike lutt. Kõva rinnanibu juures kasutada kaitset või pumbata rinnast piim välja ja anda lutipudelist.

Viited

http://www.e-ope.ee/_download/euni_repository/file/2518/hambaarstilt_perearstile_materjalid.pdf