Küsimus nr 99

Mari küsis (13. nov 2001)
Mul on esihambas valguskõvenev plomm aastate (ca 7 aastat) jooksul tumenenud. Muidu on plomm endiselt normaalne. Hambaarst ütles, et mida vähem hambaid torkida seda parem ja soovitas mitte täidist vahetada. Kuid kuna tegemist on suhteliselt suure täidisega, siis on tumenenud esihammas üsna ebaesteetiline. Mul võeti hiljuti ära breketid ja seega on rida ilus sirge ja tahaks, et hambad ka ühtlaselt valged oleksid.
Seega kui ikka soovin täidist vahetada, siis tahan seda teha võimalikult kvaliteetselt (hea arst + pikaealine värvisäilitav täidis). Hind pole oluline. Millist täidist peaksin küsima ja millist arsti soovitate? Ette tänades!
Reet Pallase vastas (2001-11-15 08:59)
Kui esihamba esteetika patsienti ennast ikkagi häirib, tuleks sellega ikkagi midagi ette võtta. Kui täidis on küsija sõnul suhteliselt suur, julgen parima lahendusena nii esteetika kui pikaealisuse koha pealt soovitada täiskeraamilist e. portselanist krooni või laminaati (katab hammast huule poolt). See lahendus võib aga maksta 3000-5000 krooni.

Kui täidis osutub siiski mitte liiga suureks, võib hamba taastada uue valguskõvaneva täidisega. Õige toonivaliku korral on ka sel viisil saavutatav hea esteetika. Aga seda täidist tulebki igal juhul umbes 6-7 aasta tagant välja vahetada.

Mis puutub küsimuse teise osasse, siis nt. meie juures CityMedi Tervisekeskuses tehakse väga kvaliteetset esteetilist hambaravi.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn