Küsimus nr 982

Maret küsis (19. jaan 2004)
Mu suurimaks probleemiks on terve teadlik elu olnud hambad. Praegu pole mul enam alles ühtki ülalõaluu hammast. Kuna mul on "tundlik" kurgulagi, siis mõned aastad tagasi valmistati mingid ajutised proteesid, mis toetusid kahele allesolevale hambale. Nüüd neid hambaid enam ei ole. Millised proteesid mulle sobiksid. Leidsin Teie vastustest igemetele toetuvad plastmassist proteesid. On see ainuke variant või on veel mingi muu variant. Tänan!
Timo Paberit vastas (2004-01-20 16:33)
Tänapäeval on alternatiivseks võimaluseks hambaimplantatsioon. Implantaat on põhimõtteliselt titaanmaterjalist kruvi, mis viiakse valutu ja vähetraumaatilise lõikuse abil lõualuusse. Implantaat luustub ning seejärel saab kruvi kasutada igemele ja lõualuule toestuva plaatproteesi kinnitamisel. Selline implantaatidele toetuv protees on mugavam, kui tavaline plaatprotees (suulae osa on minimaalne). Lisaks on sellist proteesi lihtne puhastada ja hooldada ning pisut on ka valmistamine soodsam. Negatiivne on muidugi asjaolu, et plastmassprotees on siiski suust eemaldatav. Samuti tuleb plastmassproteesi aeg-ajalt parandada ning uuendada.

Kui lõualuu seisund on rahuldav, on võimalik valmistada ka püsivalt suhukinnitatavaid proteese, mis ei vaja eemaldamist ning on teatud juhul esteetilisemad ja mugavamad. Kõik oleneb muidugi siiski konkreetsest olukorrast. Seetõttu soovitaksin Teil registreeruda konsultatsioonile, kus ravivõimalused juba täpsemalt selguvad. Valmistan Nõmme Kliinikus kõiki proteesitüüpe ning seejuures ka implantaatidele kinnituvaid proteese ja saaksin Teile siis juba täpsemalt nõu anda. Loomulikult valmistatakse implantaatidele toestuvaid hambaproteese veel mitmes kliinikus ning vastavalt kasutatavatele materjalidele ning implantaadisüsteemidele võivad hinnaklassid pisut erineda. Kvaliteedi arvel ei soovitaks isiklikult kompromisse otsida, kuid see on minu personaalne soovitus. Minu hinnangul ei saa meditsiinis eksisteerida hinna- ja kvaliteedi suhet.

-------
Vt lisaks artiklit hammaste implantatsioonist:
http://www.hambaarst.ee/artikkel.php/?id=545
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn