NB! Seoses eriolukorraga on Eestis plaaniline hambaravi peatatud! Vältimatut hambaravi pakkuvate kliinikute nimekirja leiad siit.

Küsimus nr 938

Svetlana küsis (5. jaan 2004)
Veresuhkur on korras, kilpnäärme töö on korras. Diagnoos kserostoomia. Kuidas seda ravida?
hambaarst Marek Vink vastas (7. jaan 2004)
Marek Vink Sülje eritumise vähenemise kõige tavalisemaks põhjuseks on ravimid (depressiooni, südame-veresoonkonna, neuroleptikumid, diureetikumid jne), autoimmuunhaigus (reumatoidartriit, Sjögreni sündroom, sarkoidoos), menopaus, anoreksia, korduvad paastumised ja suhkurtõbi. Nende potentsiaalsete põhjuste hulgast tulekski leida süüdlane ja sealtkaudu põhjusi leevendades on võimalik ka kserostoomia probleemi vähendada.
Kuiva suu sümptomaatikat saab leevendada kunstsülje (süljeasendajate) abil või lihtsalt veega suud võimalikult tihti niisutades. Mõnikord aitavad ka ksülitooliga imemispastillid. Kuiva suuga kaasneb tunduvalt suurenenud kaariese, erosiooni ja limaskestahaiguste risk, mille tõttu on igati näidustatud sagedane profülaktiline hambaarsti külastamine.
Vaata, mida Marek Vink on vastanud teistele küsimustele
Marek Vink
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president
Seotud asutusega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn