Küsimus nr 912

Elsie küsis (23. nov 2003)
Kuidas on võimalik tuvastada, kas hammastel on hambakivi või mitte? Kas selle olemasolu mõjutab ka suulõhna. Kui probleemiks on hammastelt tükkide ära tulemine, siis milliseid vitamiine peaks kasutama, kas kaltsium sobib või peab piimatooted tarbima hakkama ?
Timo Paberit vastas (2003-11-25 10:48)
Hambakivi on hambakatu (toidujääkidest, süljest ja suumikroobidest koosnev puderjas mass) peetumisel tekkiv kollakaspruuni värvusega mineraalne ladestus hambavahedes, hambakaeltel või teistel pindadel.
See mõjutab suulõhna vägagi otseselt. Nimelt tekitavad ebameeldiva hingeõhu bakterid hambakivi pinnal, õigemini nende elutegevuse produktid. Lisaks põhjustavad samad mikroobid raskeid igemehaigusi ja parodontiiti, mis võib omakorda lõppeda hammaste kaotusega. Hambakivi ladestumine ja selle ulatus on tingitud mitmetest asjaoludest kuid peamiselt tekib hambakivi pindadele, mida on raskem puhastada.


Hambakivi

Õigeid hügieenivõtteid tundes on võimalik ladestuste teket vältida. Paluge hambaarstil (parodontoloogil) hambakivi eemaldada ning selgitada korrektsete hügieenivõtete olemust. Ärge suhtuge sellesse eelarvamusega ning olge valmis 100%-liselt täitma hambaarsti ettekirjutusi ning vajadusel isikliku suuhügieeni programmi. Teie jutust selgub, et kahtlete, kas on tegu hambakivi või hammaste nn. murenemisega. Selle võiks kindlaks teha ikkagi spetsialist.
Loomulikult on hammaste tervis ja ka nende vastupidavus seotud tervisliku toiumise ning elustiiliga. Kui kahtlustate hammaste murenemist, tuleks kiiremas korras hambaarsti poole pöörduda, selgitamaks välja probleemi põhjuse(d) ning leidmaks lahendusi nende varajaseks kõrvaldamiseks ja tagajärgede ärahoidmiseks.


Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn