Küsimus nr 867

Mari küsis (26. okt 2003)
Mure on parodontoosi e. igemepõletikuga. Esihammastele on tehtud hambakaela puhastus. Pärast seda operatsiooni on igemete veritsemine täielikult lakanud. Kuid kahe hamba kael on tugevalt paljastunud ja hambad ka natuke logisevad (tunduvalt vähem küll kui enne operatsiooni) Arst ütleb, et luu on hävinud ja hammas langeb nagunii välja. Kas on võimlik seda mingil moel vältida? Opist on möödas üle aasta ja viimase röntgenpildi järgi luukadu hullmaks läinud ei ole. Arstid räägivad ka luukoe siirdamisest, aga ma pole siiani aru saanud kas seda üldse Eestis tehakse ja mis see maksta võiks. Ja kui suur abi sellest oleks? Millised vitamiinid või ravimteed aitaksid haiguse kulgu pidurada?
Tänan!
Timo Paberit vastas (2003-10-27 11:26)
Kõigepealt parandaksin, et antud haigust nimetatakse siiski parodontiidiks. Lõpp -iit tuleneb ladinakeelsest lühendist -itis ning viitab, et tegemist on põletikulise haigusega. Parodontiit on hambakatul ning ladestustel pesitsevate mikroobide poolt põhjustatud hambaid ümbritsevate kudede krooniline põletik, mille tagajärjel võib hävida hammaste kinnitusaparaat.

Haiguse ravi seisneb eelkõige selle põhjus(t)e väljaselgitamises, mitte niivõrd tagajärgede leevendamises (ravimteed, igememassazid ja valu vaigistavad geelid). Hea ravitulemuse saavutamine ja püsimine sõltub patsiendi valmidusest muuta oma harjumusi ning soovist täita arsti ettekirjutusi ja pidada kinni regulaarse järelkontrolli ning individuaalse suuhügieeni programmist. Heaks tulemuseks loetakse lihtsamalt öeldes olukorda, kus haigusprotsess on saadud kontrolli alla, st. hambakatt ning ladestused on eemaldatud kõigilt hammastelt ning kõigist igemetaskutest, juurepinnad on silutud ning ebakvaliteetsed täidised ja/või proteesid on korrigeeritud ja/või välja vahetatud. Igemete veritsust ei esine või on see vähenenud, juurde ei ole tekkinud uusi kahjustusalasid.

Regulaarsete järelkontrollide käigus tuvastatakse, et kodune ravi on adekvaatne ning patsient valdab individuaalse suuhügieeni võtteid ja täidab neid. Kui haigusprotsess on kontrolli all, võib kaugelearenenud vormide korral planeerida kirurgilist ravi. Kirurgilisel ravil võib olla mitu eesmärki. Peamine eesmärk on juurepindade puhastamine ning sügavate luutaskute kõrvaldamine, antud piirkonna mugavamaks ning tõhusamaks puhastamiseks. Eelneva eduka ravi järel võib planeerida samaaegselt ka ülesehitavaid ja taastavaid protseduure st. nn. luusiirdamist või taastamist. Nii on võimalik teatud tingimustel lõualuu- ja hammaste kinnitusaparaadi kompenseerimine ning ka juba liikuvate hammaste säilitamine. Täpseid andmeid lõikusi teostavate kliinikute kohta ei oska anda. Isiklikult olen luutaastamise lõikusi oma patsientidel teostanud Nõmme kliinikus, kus olemas selleks vajaminev varustus ning lähitulemused on olnud seni igati ootuspärased.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.