Küsimus nr 863

Inno küsis (23. okt 2003)
Missugune variant on kõige vastupidavam, kas hamba asendamine sillaga või mingi titaanist kruviga?
Millist varianti te kasutaksite, kui te esihammas välja lüüakse (koos juurega) ning kui rahalised piirangud ei mängi eriti suurt rolli? Kas sild jääb kuidagi näha ja kas see kuidagi häirib ka? Palju üks korralik sillaga tegemine võib keskmiselt maksta? Mu hambaarst pakkus kuskil 11000 - 12000kr.
Ivo Ost vastas (2003-10-28 08:19)
Ühe hamba puudumisel on tõesti võimalik mitu varianti:
1. Implantaat (Titaanist, asetatav luusse), ja hiljem selle tehtav abatment ja kroon. Selle töö hinnaks kujuneb: Implantaat ise maksab sõltuvalt süsteemist ja kohast, kus teda pannakse, 7000-11000 EEKi, peale tehtava proteesitöö hind on alates 5000 EEKi. Kuid enne päris hamba saamist, tuleb sellel teha mingiks ajaks ajutine protees või kroon, ja sellega käia 4-6 kuud, selle ajaga implantaat integreerub ja jääb tugevalt luu sisse kinni. Selle töö eelisteks on see, et pole vajadust lihvida kõrval olevaid hambaid.
Peale traumat tuleks ka oodata u. pool aastat, et taastuks selles kohas luu, siis saab sinna implantaadi panna, selle aja jooksul tuleks ka kasutada mingit ajutist proteesivarianti.

2. Sildproteesiga puuduva hamba asetamine, metallokeraamiline sild 3 ühikut, läheb maksma alates 6000 EEKist, on olemas ka kallimaid variante, täiskeraamilised süsteemid, inceram jne... Nende esteetilised omadused võivad olla kõrgemad, kuid hind on ka oluliselt kallim. Jällegi saab täpse hinna teada konkreetsest kohast, kus asja tegema hakatakse. Üldiselt sildproteesi puhul ei peaks tekkima mingeid häirivaid ja nähtavaid asju, korralikult tehtud silla puhul ei ole võimalik väliselt aru saada et tegemist pole loomulike hammastega - värv, kuju jne on kõik tehtavad
vastavalt vajadusele.
Sellise töö miinusteks on see, et tuleb ära lihvida kõrval olevad terved hambad kroonide alla, samas aga ei tule oodata mitu kuud, enne kui saab seda teha, piisab kui paraneb 2-3 nädalaga haav, mis jäänud peale hamba tõmbamist.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000 Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Seotud asutusega:
· Stomms OÜ Pae 25, II korrus, Tallinn