Küsimus nr 8593

Mirjam küsis (9. dets 2023)
Tere.
Kirjutasin Teile mõned päevad tagasi ka, lugesin Teie vastust aga see selleks.
Olen 27-aastane, kohe 3 lapse ema. Hetkel 18 nädalat rase.
Kaotasin täna hommikul oma alumise esihamba Tallinna Hambakliiniku emos. Hammas nr 32.
Ma ei suutnud enam valu kannatada, ööd ja päevad...ööd olid eriti hullud, juureravile ei allunud, valuvaigistid ei aidanud. Käisin kliinikus ja lasin välja tõmmata, sest hakkas nii ajudele juba. Arst seda muidugi teha ei tahtnud, sest hammas näis korras olevat, röntgen oli korras, hammas näis korras aga no ikka metsik valu. Ta isegi kahtlustas, et mul üldse igemes/lõualuus need närvivalud ja asi ei olegi hambas. Mina seda juttu väga ei uskunud, sest peale vajutades oli valus, keelega katsudes, surkides, puurides, puhastades...isegi juurekanali ravimid ajasid hamba valutama (kaltsiumhüdroksiidi pasta)...no kaua ma kannatan, ise veel rase ja hakkas psüühikale. Või mis Teie arvate? Sai ikka tegu olla kroonilise juuretipu põletikuga kui kõik näis samas korras olevat välja arvatud valud. Juureravi tehtud 2 korda, 3 kord prooviti uuesti eelmine nädal. Arst ütles, et eks see näha ole kas nüüd valu kaob või tegu ikka närvivaluga kuskil lõuas või igemes või midagi sellist.
Olgu! Aga tekkis küsimus, et juba paar tundi pärast tõmbamist tekkis vastik maitse suhu, nüüd juba pool päeva möödas aga ikka vastik mäda sarnane maitse suus. Tunnen, et tuleb just haavast. On see normaalne? Praegu haav on õrnalt valulik.
Teine küsimus, et mis lahendusi on pakkuda 18 nädalat rasedale olevale naisele kui tahaks sellest koledast august lahti saada. Kas sillad/kroonid oleks mõistlik teekond ette võtta või peaksin ootama kuni on beebi ära sündinud mai kuus. Kas sildade ja kroonide panemine on valus ja lisastress rasedale? Samas see tühi auk tekitab ka stressi.
Implantaati ma ei soovi, see kruvide teema mulle ei sobi.
Kui praegu sillad/kroonid ei pane, jätta tulevikku, siis kas on mingeid võimalusi veel ruttu et auku täita. Mingid proteesid ühele hambale või ajutine protees? Kas see on kallis ja mõistlikum oleks ikka oodata?

Nii pikk ja lohisev tekst jälle aga üritan lihtsalt olukorda selgitada. Mis lahendusi veel olemas, kas oskate midagi soovitada.

Omad sillad ja kroonid on plaanis lasta ehitada Pärnu Unimed-uue nimega Meliva kliinikus aga seal nii pikad järjekorrad ka. Üritan esmaspäeval kellegagi jutule saada aga kardan et pole väga lootust.
Ivo Ost vastas (2023-12-11 20:00)
Puuduv alumine lõikehammas on suht keeruline piirkond implantatsiooniks, sageli seal pole ruumi ega luumahtu implantaadi jaoks. Kiirem, lahendus oleks ilmselt silla tegemine.
Kui tegemist on keskmise lõikehambaga, siis tuleks silla jaoks ära lihvida 2 kõrval olevat hammast krooni alla (kokku 3 ühikut). Kui tegemist on teise lõikehmabaga, siis vahest õnnestub see asendada konsoolsillaga, e. tuleks ära lihvida ainult silmahammas, e. siis suhu jääks üks kroon millele kinnitatud vahelüli (2x ühikut). Kuna ma ei tea täpselt mis hambaga tegemist, siis ei oksa konkreetselt öelda mida seal parem oleks teha.
Peale hammaste lihvimist krooni alla, köndid võivad olla tundlikkud ja hellad, see ei ole selles mõttes väga meeldiv, võib lasta proteesiarstil teha sinna midagi ajutist peale, kuni jäävsild valmis saab, siis on hellust vähem ja ei teki suuri kaebusi.
Parima variandi pakub arst kes seda silda tegema hakkab.
Eraldi ajutist lahendust võib ka kasutada, neid on erinevaid, kuid sellel on mõtet ainult juhul, kui me peame ootama, e. näiteks kui siiski plaanida implantatsiooni mitme kuu pärast.
Haavast võib eralduda ebamleedivat lõhna ja maitset, kuna esiteks seal oli põeltik (infitseerunud kolle), ja teisteks suus olevad haavad on mikroobe täis ja nende elutegevus ei lõhna lilleliselt, tavaliselt see kõik möödub kui haav hakkab kinni kasvama.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.