Küsimus nr 8587

Mirjam küsis (6. dets 2023)
Tere!

Mure järgmine. Käisin 2021 aasta suvel hambaarstil üht alumist esihammast parandamas. Väidetavalt ei olnud seal isegi mitte auku, vaid lihtsalt mingi pruun pehme kolle. No see kolle oli mul ikka aastaid seal ja see hammas oli selline kahtlane ka, valutas vahest ja oli imelik.
Peale parandamist järgmine päev tekkis meeletu valu, olin ka rase. Läksin uuesti hambaarstile, kes tõmbas närvi välja ja alustas juureraviga. Peale paari kuud hakkas uuesti valutama aga mitte igapäevaselt ja valutas õrnalt. Pigem oli lihtsalt peale vajutades kahtlane.
Peale lapse sündi otsustasin veel kord sellest hambast oma arstile rääkida. Alustas uuesti juureraviga. Pani rohuks kaltsiumhüdroksiidi pastat, mis ajas mul järgmine päev nii meeletult hamba valutama...sama tunne nagu oleks närvipõletik jälle. Ei saanud rääkida, süüa mitte midagi. Nutsin lausa. Hommikul olin tal kabinetis jälle, võttis rohu välja ja jättis sinna augu et hammas saaks õhku, no koheselt läks hammas paremaks. Kirjutas välja ka antibiootikumid. Paari nädala pärast proovis uuesti kaltsiumi rohtu ja jälle kohe meeletu-meeletu valu. Võttis jälle järgmine päev lahti selle. Tegi pilti....pildi järgi kõik korras, mingeid mädanikke ei ole ja ei näe põletikuline välja. Ainult minu jaoks oli kahtlane, et pildil paistis selle hamba juureümbrus valge olevat. Teistel hammastel nagu ei olnud...
Peale hamba lahti võtmist ja augu jätmist kadus ka jälle valu. Siis kõndisin peaaegu kuu aega selle lahtise hambaga ringi.
Läksin tagasi arstile, siis proovis ta mingit muud rohtu, no see ei ajanud hammast valutama. Täitsa hea oli, tundus et asi hakkas lõpuks korda saama. Hoidis paar nädalat rohtu sees ja siis pani hamba korralikult kinni ja lõpetas juureravi. Umbes kuu aega jälle oli see hammas nii, et ma ei tundnud midagi ja siiis hakkas jälle hästi õrnalt ja peale vajutades aga mitte igapäevaselt, vaid pigem hooti valutama. Vahepeal nüüd selle aasta augutis jäin uuesti lapseootele ja teisel trimestril hakkas see hammas jälle päris hästi ikka tundma anda, ja järjest igapäevaga aina rohkem. Eelmine nädal helistasingi jälle arstile, ta ei saanud mind kohe vastu võtta...tuli ka nädalavahetus peale ja kirjutas amoksiliini 1000mg. Ja järgmine nädal vastuvõtule. Eile siis käisingi, ütles kohe et seda kaltsiumhüdroksiidi ta ei pane, sest see tekitas mul meeletu valu. Ja et kuna ma rase, siis seda teist rohtu ta ka kasutada ei tohi ja pani mulle mingit kolmandat rohtu...ütles et see lollikindel rohi ja seda pannakse lastele ka. Nimi ei jäänud üldse meelde, kas te oskate arvata mis rohi see oli? Küsisin arstilt, et kas seda ikka kasutatakse juureravis, ütles et jah ikka, neid rohtusid on erinevaid mis kasutatakse.
Kohe peale hamba arstilt tulekut hakkas jälle hammas valutama, õhtul võtsin 2 paracetamoli. Öösel ka valutas, rohi paremaks ei teinud. Praegu hommikul ka valutab aga mitte nii hullult kui selle kaltsiumi rohuga. Rasedust kohe 18 nädalat.

Mina juba kahtlen oma arsti oskustes. Ta räägib, et ma peaks juba selle hamba eemaldama ja implantaadi panema. Hamba kroon on jumala korralik, juur on läbitav, pilt põletikku ei näita, lihtne esihammas mis ju ühe juurega ja ühe juurekanaliga. Ma ei saa aru miks ta ei allu juureravile...miks need erinevad rohud ei aita. Mul on krooniline juuretipu põletik.
Järgmisena proovin kuskile teise arsti juurde saada kes teeb tööd mikroskoobiga aga igalpool ju meeletud järjekorrad.
Olen ka kaalunud apikotoomiat ja alles siis vajadusel implantaati.

Ma olen nii hädas, nutan kodus, miks mitte midagi ei aita. Ma olen 27-aastane noor inimene, kohe 3-lapse ema.

Pikk ja lohisev tekst, aga äkki oskate veel midagi soovitada või kommenteerida.

Teie vastust ootama jäädes!
Ivo Ost vastas (2023-12-06 19:51)
Alumistes lõikehmmastes võib olla vahest 2 juurekanalit, ja kui üks jätta leidmata, ei pruugi ainult ühe kanali täimine tulemust anda. Soovitan pöörduda juureravi eriarsti poole hamba päästmiseks, vahest ilma mikroskoobita on tõesti väga keeruline leida lisakanaleid.
Ei oska kahjuks arvata mis erinevaid ravimeid kasutati, üldjuhul kasutatakse kaltsiumhüdroksiid pastat, mille mõnes variandis on ka sisse segatud jodoform. Enamusel juhtudel antud ravimeetod mõjub ilusti kui kanalid tipuni lahti saadud ja laiendatud.

Siin väike nimekiri juureravi eriarstidest:
https://www.lnhambaravi.ee/et (Liidia Nõmmemees)
https://mikroravi.ee (Aleksei Šaganov)
https://hambaravi.org (Laur Samarüütel)
https://www.microstyle.ee (Vitali Gavrilin)
https://hanzadent.ee (Jaroslav Skrut)
https://dentalart.ee (Andrei Gukov)
http://www.rotermannikliinik.ee (Ksenia Ovchinnikova)
https://unimed.ee (Stella Ambradanjan)
https://tmhambaravi.ee (Anna Firsova)
https://dentalpro.ee (Anton Rudenok)
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.