Küsimus nr 8502

Sirje küsis (30. apr 2023)
Mul on diagnoositud parodontiit, igemed veritsesid, suuhügienist on igemetaskuid puhastanud, ja verd enam ei tule. Igemetaskud olid enamus 0,4 mm, mõni ka sügavam, 0,6 mm, hambad ei liigu, olen minemas põlveproteesimisele. Nüüd hambaarstile, teatas tema mulle, et on vaja välja tõmmata 5 hammast. 17,48,47,37,38, seda siis röntgenpildi järgi, 38hammas on eemaldatud .
Saan aru, et küsimusele ei ole hästi võimalik vastata, ja ka sellest, et 48 on vajalik eemaldada, 47 hamba kohta öeldi, et see tuleb tulevikus niikuinii eemaldada, aga kas tõesti midagi muud enam ei aita. Hambaarst, kes on aastaid minu hambaid ravinud, ütles, et tema peale 48 ei tõmbaks ühtegi ja soovitas otsida hambakirurg, kes eemaldaks 48 hamba. Kui hambad veel ei liigu, kas on veel võimalik neid hambaid päästa?
Lugesin palju põlve proteesimisest ja olen kursis bakterite võimalikust halvast mõjust kahjustada proteesi. Kui halb saab hambajuure all olev põletik olla, kui need ei liigu? Kuna minus on tekkinud kahtlus ja minu hammaste röntgenit vaadanud arst ei selgitanud midagi, siis palun vastust, kuhu võiksin pöörduda, et saada kinnitust, toetust, mida pean edasi tegema?
Timo Paberit vastas (2023-05-02 11:07)
Hammaste eemaldamiseks peab olema näidustus ning vastav diagnoos. Lõpliku otsuse peate ikkagi ise langetama, tuginedes arsti arvamusele ja soovitustele - keda usaldate. Hammaste kergekäeline eemaldamine on minu hinnagul probleemiks küll - tundub justkui kõige kiirem lahendus. Sageli puudub ka idee kuidas hambad asendada. Samas peab arvestama, et ükski protees ei asenda omahambaid 100% sarnasel kujul ning neil kõigil on mingid puudused.
Kaasaegne igemeravi võib olla väga edukas ning seda ka äärmiselt kriitiliste hammaste korral. Teisalt on krooniliselt põletikulise hamba säilitamine nii patsiendi suu kui ka üldtervise seisukohast ohtlik. Mikroorganismid võivad põletikulise hamba piirkonnast sattuda vereringesse, hammaste ümbert võib luumaterjal taanduda jne.
Kokkuvõttes kui kahtlete, tuleks võimalusel pöörduda mitme spetsialisti poole, saamaks nn teist arvamust, mille põhjal lõpuks otsused langetada. Näiteks meie kliiniku parodontoloog Dr Kertu Ollema võiks anda omapoolse hinnangu teie hammaste seisundile. Kertu on tippspetsialist, kel töökogemust pea 20-aastat. Ta on vahel korda saatnud imesid ning suutnud päästa ka juba liikuvaid hambaid. Siiski- olukorda tuleb kohapeal hinnata ning interneti teel paraku mingit konkreetset nõu anda ei saa ega tohi.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.