Küsimus nr 847

Eve küsis (15. okt 2003)
Kas ajutine protees peab olema ebamugav? Ning sellega ei tohi süüa? Mu murdunud esihambale kinnitati kruviga kroon, kolm korda tuli ära. Nüüd lasin teha ajutise proteesi, kuni saab kas implantaadi abil uue krooni paigaldada või muu sobiva lahenduse leida. Juur ei ole ilmselt enam tugev ja implantaat oleks hädavajalik. Teatavasti peab ootama, millal implantaat juurdub, seni tuleb leppida ajutise proteesiga. Nädala pärast saan spetsalisti (hambakirurgi) konsultatsioonile.

Täna pandi mulle ajutine protees ja sain shoki. On loomulik, et ei oska sellega normaalselt kõnelda, kuid see (suulae plastmassist plaat) surub külghammastele ja pingetunne tekitab peavalu. Väiksemaks teha ei ole võimalik, sest sel juhul kukub see suust ära. Kui teda just suulakke kinni ei ime, siis loksub. Proteesi valmistaja ütles, et sellega ei tohi ka süüa. Seega pean sööma nii, et keegi ei näe (ilma proteesita)... Maksin selle ebamugavuse eest kopsaka summa. Juba siis, kui suhu pandi, ütlesin, et ei suuda seda taluda. Pealegi on proteeshammas nähtavalt viltu. Minu peale saadi vihaseks. Suhtumine oli väga ebameeldiv. Mul on vaid küsimus, kas nii ebamugav peab olema? Kahju rahast ja iseendast ka... Aitäh.
Reet Pallase vastas (2007-12-19 12:28)
Alguses on taoline ajutine protees kindlasti ebamugav, tavaliselt harjutakse sellega umbes nädala jooksul. Arvestades aga, et tegu on esihamba ajutise proteesiga, tundub siiski ebaloogiline et temaga süüa ei või. Samuti ei tohiks ta suruda kõrvalhammastele. Püsimist võib raskendada ka asjaolu, et esihamba juur jääb ajutise proteesi alla - nii on vaakumi tekkimine väikese plaatproteesi puhul kehvem. Siiski võivad praegused ebamugavused olla tingitud lihtsalt harjumatust olukorrast. Harjutamise ajal on hea juua teed ja imeda imemiskomme - nii peaks suu uue asja paremini omaks võtma. Kui aga nädala jooksul miski paremaks ei lähe, tuleb ikkagi murega tagasi proteesi valmistaja poole pöörduda.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.