Küsimus nr 8407

Mirjam küsis (6. nov 2022)
Tere! Äkki oskate nõu anda või hirmugi leevendada :)
Minu nimi on Mirjam, olen 26-aastane. Kui oli umbes 13-aastane pandi mulle breketid ja 2013 aasta kevadel võeti mult need ära ja pandi hammaste taha traadid.
2021 aasta suvel avastas hambaarst pruuni laigukese minu alumises esihambas (ühe juurega) ja parandas selle ära. Peale hamba parandamist tekkis kohe sinna meeletu valu ja läksin arstile tagasi. Tõmbas närvi välja ja tegi juureravi. Vahepeal sünnitasin oma teise tütre ära ja nüüd oktoobris siis läksin ta juurde tagasi, sest see hammas andis ikka natuke tunda kui hambale peale vajutasin. Augustis ja septembris kui on need niiöelda mädakuud, valutas see hammas päris korralikult. Vahepeal pidin lausa valuvaigistit võtma.
Niisiis pöördusin ta juurde....avas hamba pani sinna mingit põletikuvastast rohtu (äkki oli kaalium) ja prooviplommi. Nii kui koju läksin hakkas põrguvalu ja läksin uuesti järgmine päev tagasi. Ütles et võtab rohu välja ja jätab augu sinna, et õhku saaks. Kirjutas ka antibiootikumi 5päeva. Siis hambavalu jälle taandus, õrnalt ikka andis tunda kui peale vajutasin.
Nüüd eile läksin siis jälle tagasi, et rohi jälle sisse ja prooviplomm peale. Päeval ja õhtul tundus, et hakkabki korda saama, et ei valuta. Aga täna öösel läks veel hullem põrgu lahti kui eelmine kord. Täna hommikul kell 8 olin jälle platsis. Arst võttis jälle rohu välja ja jättis augu. Nüüd valu taandunud jälle, peale vajutades on ikka valulik ja ebamugav aga talutav. Ütles et esmaspäeval helistaksin ja proovime jälle seda rohtu ja prooviplommi....kindlasti hakkab ju jälle valutama. Kas Teie oskate öelda mis niimodi saab, kas peangi oma esihamba eemaldama. Kaua ma käin edasi-tagasi. Arst ütles, et see ongi selline mängimine.
Kas tõesti mingit muud rohtu pole siis, peale selle kaaliumi mida katsetada. Närvid on juba nii krussis. Arst ütles et enne ei saa juureravi teha kui enam mitte mingit valu ei ole ja et ma ei pane seda hammast tähelegi. Helistasin oma ortotondile ka, et lasen selle breketitraadi ära võtta. Hambale on röntgen ka tehtud, paistis täiesti korras olevat. Aga ma olen nii mures, et mis saab?
Ivo Ost vastas (2022-11-06 22:39)
Üldiselt juureravi käibki nii et laiendatud ja korralikult läbipestud juurekanalisse asetatakse kaltsiumhüdroksiid pasta ja suletakse ajutise täidisega. Selle ravimi mõjul saame kanalis puhta infektsioonivaba keskkonna ja hambajuurealune põletik hakkab taanduma. Kui põletik tugev võib hammas peale ravimi asetamist olla hell või valutada, siis tuleks võtta valuvaigistit, kui tekib paistetus/abstsess, siis see avada.
Kindlasti ei ravi hammast see kui kanal lahti jätta, sest see hambakanli "tuulutamine" ei tee kahjuks midagi mis põletikku vähendaks, kuna kanal reinfitseerub suuõõne mikrofloorast mis tegelikult ongi põletiku põhjuseks. Lahtise hamba puhul võib korraks väheneda valu, kuna väheneb põletikust tekkinud rõhk juurealuses põletikukoldes, kuid see ei ravi midagi ja põletik ei kao sellisel viisil kuskile.
Ainsaks situatsiooniks millal võib mingiks ajaks (päev - kaks) hamba lahti jätta on siis kui hambakanalist eraldub mäda sellistes kogustes et kanalit ei ole võimalik kuivaks saada et sinna ravimit asetada, kuid et raviga jätkata tuleks juurekanal üritada mädaeraldumise lõppemisel uuesti korralikult läbi pesta ning ravim asetada, mingit muud varianti pole olemas.
Võib olla tasuks pöörduda mõne pädavema endodondi (juureravi spetsialisti) poole, n. mõnesse järgnevasse kohta:
https://www.lnhambaravi.ee/et (Liidia Nõmmemees)
https://mikroravi.ee (Aleksei Šaganov)
https://hambaravi.org (Laur Samarüütel)
https://www.microstyle.ee (Vitali Gavrilin)
https://hanzadent.ee (Jaroslav Skrut)
https://dentalart.ee (Andrei Gukov)
http://www.rotermannikliinik.ee (Ksenia Ovchinnikova)
https://unimed.ee (Stella Ambradanjan)
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.