Küsimus nr 8359

Triin küsis (13. mai 2022)
Avastasin 2 aastaselt lapsel esihambalt selle heleda augu/lohu moodi koha. Mis teha?
Laps olnud lutipudeli laps ja sai pea 2 aastaseks saamiseni lutti.
Hammaste peal muidu näha sellises heledaid laike, kaariest.
Terje Altosaar vastas (2022-05-16 07:46)
Tere

Palun pöörduge oma hambaarsti poole hammaste kontrolliks.

Lutipudelikaaries on tõsine, kuid ennetatav hammaste haigus, mis tekib siis, kui väikelapse hambad puutuvad liiga pikalt kokku süsivesinikega.

Lutipudelikaariesest hoidumiseks:
· Ära pane last voodisse pudeliga, milles on suhkrut sisaldavaid jooke (ka veega lahjendatud mahla) või piima.
· Kui laps on magusa joogiga harjunud, pole teda võimalik kohe sellest harjumusest vabastada - seega tuleks hakata jooki iga päev üha rohkem veega lahjendama, kuni lõpuks laps harjub puhta veega oma janu kustutama. Võõrutusperiood peaks olema läbi viidav paari nädalaga (hiljemalt 12 elukuu lõpuks).
· Ära kasuta lapse rahustamiseks muud vedelikku peale puhta vee. Kõige parem on lapsele rahustav sõna ja vanemlik armastus.
· Ära kasta lutti oma suhu, suhkru ega mee sisse. Hilisem lutist võõrutamine võib selletagi raskeks osutuda.
· Kui laps just süües magama ei jää, anna toidukorra lõpetuseks talle veidi vett peale juua (või üldse mitte midagi, sest ka lapse enda sülg loputab suu puhtaks)
· Puhasta oma lapse igemeid ja hambaid pärast iga söögikorda õrnalt puhta marlilapiga (NB! ärge unustage ka oma käsi eelnevalt pesta)
· Lapse hambaid võiks minna hambaarstile või suuhügienistile näitama juba pärast esimest hamba lõikumist - nii harjub ta hambaravikabinetiga ja sellega, et võõras inimene tema suus "toimetab"
· Õpeta oma laps jooma kruusist tema 1. sünnipäevaks
· Uuri oma hambaarstilt või perearstilt oma kodukoha joogivee fuloriidisisalduse taset ja kui see on liiga madal, tuleb ühiselt läbi arutada, milliseid fluoriidikomponente võiks lapsele anda, et hambad juba varakult tugevad kasvaksid

Pidage meeles, et lihtsam on ennetada, kui tagajärgi likvideerida.

https://www.hambaarst.ee/robot/3/?hi=Lutipudelikaa...


Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa