Küsimus nr 8165

Kevin küsis (21. veebr 2021)
Tere. 2 päeva tagasi lihviti esihammast, et sellele panna kroon. Esimesed päevad oli hammas väga tundlik külmale, kuid nüüd täna pole enam mingit probleemi. Kas see on normaalne et tundlikus kadus nii kiiresti ära ?
Ivo Ost vastas (2021-02-22 21:45)
Lihvitud hambaid kaetakse tavaliselt tundlikkust vähendava lakiga või muu taolise ainega, seda just selleks et tundlikkust vähendada, et patsient saaks selle ooteaja väiksema vaevaga üle elatud, tavaliselt see ka mõjub ja tundlikkus väheneb täiesti talutavaks. Kui on hambale asetatud ajutine kroon, siis see ei pruugi üldse eriti tundlik olla.
Mingit kindlat aega ei saa pakkuda, kui kaua hammas võib olla tundlik või kui kiiresti tundlikkus kaob, see on väga individuaalne ja sõltub nii preparatsiooni ulatusest, hamba anatoomiast kui patsiendi valulävist. Usun et hambaga on kõik korras.
Harva juhtub sellist asja et ära lihvitud hammas devitaliseerub (hambapulp e. -närv sureb), kui hambapulp pole otseselt kahjustatud või lahti. Aga kahjustamata pulbi puhul see protsess (devitaliseerumine) võtab rohkem aega kui 2 päeva, kui üldse juhtb, siis pigem võib siin rääkida kuudest või isegi aastatest.
Hamba vitaalsust saab kontrollida tugeva külmaga provotseerides.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000 Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Seotud asutusega:
· Stomms OÜ Pae 25, II korrus, Tallinn