Küsimus nr 8163

Anne küsis (18. veebr 2021)
Mu küsimus oleks ülemise keskmise lõikehamba esteetilise ravi kohta. Nimelt juba varasest noorusest on mul hamba nurgast hinnanguliselt 1 mm läbimõõduga kild ära murdunud ja nüüd sooviksin selle ära parandada, sest arvan, et see nähtavalt mõjutab hammaste üldist välimust.
Mainisin seda plaani ka ühele hammaste raviarstile ja ta mainis, et ta küll pole küll ala spetsialist, aga selliste nurgast ära tulnud kildude puhul ilmselt ainsad valikud on ainult laminaadid või hoopis täide panna, mis ei pruugi seal püsida. Mõlemad juhul tuleks hammast puurida, et kas laminaat sobituks, või täite panemiseks tuleks puurida murdumiskoha pealt sügavamaks, et see sinna üldse kinnituks (mis pole välistatud, et see hiljem ikka ära tuleb).
Ma isiklikult ei tahaks oma loomulikku hambamaterjali puurida või "shave'ida", eriti, kui tulemus ei pruugi üldse püsiv olla. Millist lahendust te pakkuda oskaks? Millist hambaravi keskust või spetsialisti oskaksite soovitada, et probleem lahendada ilma suurema hamba esialgse töötluseta?
Regina Kuningas-Ott vastas (2021-02-20 07:57)
Tervist,

oma silmaga asja nägemata on raske lahendust välja pakkuda.
Nagu tohter ka mainis on iga ravilahenduse puhul risk, et täidis/laminaat ei püsi ja tuleb ära. See kas see juhtub sõltub paljudest asjaoludest nagu hambumus, patsiendi harjumused ( näiteks mingi asja ala pastaka otsa närimine), võimalik trauma näiteks sporti tehes, kirsikivi jne.
Kui hambumus lubab võib proovida ilma hammast puurimata see tükk sinna juurde kasvatada, aga see risk, et tükk ei püsi ja tuleb ära, jääb igal juhul. Kui Te olete nõus seda riski ja rahalist kulu aktsepteerima siis tasub proovida.
Laminaadi puhul hamba puurimisest ei pääse.

Soovitan vaadata kliinikute netilehtedel tehtud töid ja nende seast endale sobiv arst leida.

Parimate soovidega,

dr. Regina Kuningas-Ott
www.hanzadent.ee
Regina Kuningas-Ott Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Seotud asutustega:
· HanzaDent Hambaravi Paldiski mnt 9, Tallinn
· Postimaja Hambakliinik Narva mnt 1, Tallinn