Küsimus nr 8034

Heino küsis (17. apr 2020)
Suulimaskesta haavand vasakul pool põses. Tekitab valu ja segab söömist. 4 päev. Kuidas ravida ja valu leevendada? Kasutan hetkel Xylocain 100mg/ml.
Korraks leevendab. Paranemis märgid hetkel puuduvad. Ettetänades.
Terje Altosaar vastas (2020-04-20 16:50)
Tere

Raske on virtuaalselt leida põhjust millest haavandid on põhjustatud.

Mehaaniline trauma
• Paraneb harilikult ilma õmbluseta, kuid läbi huule limaskesta või naha tungivad haavad tuleks kinni õmmelda resorbeeruva õmblusmaterjaliga.

Aftid
• Väikesed villid, millest limaskestale jääb hallikas valulik haavand, esinevad tavaliselt igemevoldis.
• Sage, tavaliselt süütu probleem.
• Raviks on suu loputamine, paiksed kortikosteroidid, kipituse vastu lidokaiinilahus ja rasketel juhtudel määrimine tetratsükliinilahusega.
• Retsidiveeruvad aftid võivad olla üheks gluteenenteropaatia tunnuseks. Kui patsiendil on veel teisigi gluteenenteropaatiale viitavaid kaebusi, siis tuleb määrata gliadiini antikehad või teha gastroskoopia.
• Kui aftidele lisanduvad liigeste või limaskestade sümptomid, võib tegemist olla Behçeti sündroomiga.

– Süsteemsed haigused
• Hematoloogilised defitsiidid (raua-, B12-vitamiini- või foolhappepuudus)
• Gastrointestinaalsed haigused (Crohni tõbi, haavandiline koliit)
• Nahahaigused (punane lihhen, pemfigus, erythema multiforme, dermatitis herpetiformis, epidermolysis bullosa, süsteemne erütematoosne luupus, Reiteri sündroom)
• Infektsioonid (herpeseviirused, Coxsackieviirused, süüfilis, tuberkuloos, HIV)
• Ravimid (tsütostaatikumid, vererõhuravimid, diabeediravimid, kullasoolad, põletikuvastased ravimid, malaariavastased ravimid).

Kui tegemist on näiteks Herpes simplex- viirusega siis suu probleemid algavad mõne päevaga. Algselt tekivad villikesed, mis laatuvad. Villikestest arenevad kiiresti erosioonid ja haavandid, mis on kaetud fibriini ja nekrootilise epiteeliga. Võivad muutuda hemorraagilisteks. Igemetel esineb erüteem turse ja valu. Tavaliselt esinevad villikesed ka igemetel. Suu tagumised osad on vähem haaratud. Süljevoolus suureneb, suust halb lõhn. Võib tekkida ka herpeetiline farüngiit. Hemorraagia tõõtu võib meenutada EM-i. Suu herpesinfeksioon aktiveerub umbes 16–45 %:lla
- Algab punetava ja sügeleva laiguna huulel, millele lühikese ajaga tekivad väiksed, läbipaistvad, kergesti purunevad villid, mis jätavad endast järele pindmise haavandi. Haavandid paranevad umbes ühe nädala jooksul.
– Viirust võivad aktiveerida külmetus, päikesekiirgus, stress või menstruatsioon. Ägenemised e. retsidiivid on tavaliselt kergema kuluga. Immuunpuudulikkus (HIV infektsioon, vereülekanded, tsütostaatikume tarvitavad vähihaiged) suurendab HSV retsidiveerumissagedust ja pikendab haiguse kulgu. Suu retsidiveeruvatest infektsioonidest on umbes 10–15% põhjustatud HSV-2 poolt.
Ravi sümptomaatiline,
– Primaarinfektsioon. Eelistada voodirahu, vajadusel lidokaiini geel valulikele villidele, 0,1%- line kloorheksidiinilahus kaks korda päevas. Ravi atsükloviiriga.
– Retsidiivi korral: Atsükloviirsalv 5 korda päevas või 5 ml mikstuuri 5 korda päevas viie päeva jooksul. Profülaktilist ravi tehakse vaid erijuhtudel.
– Üha sagedamini esinevad atsükloviiri suhtes resistentsed tüved.

Haavandite ja villide leevenduseks võib kasutadahüaluroonhappe geeli (nt GUM AFTACLEAR suuõõne haavandite geel)

Tõhustatud suuhügieen.
Raskendatud suuhügieeni korral määratakse paranemisperioodiks patsiendile 0,12% kloorheksidiinilahusega suuloputused. CHX seostub hamba-, igeme- ja bakteripinnal olevate anioonidega Mõju avaldub 12-18 tunni jooksul. Kloorheksidiini kasutatakse antiseptikuna igemehaiguste ravil ja ennetuses (tavaliselt 0,12 - 0,2% lahus) Kloorheksidiini toime väheneb vere ja hambapasta jääkide juuresolekul - seepärast soovitatakse peale hambapesu, enne kloorheksidiini kasutamist suu hoolikalt puhta veega läbi loputada. Kloorheksidiin põhjustab juba ravi alguses maitsmisaistingute muutuse ning hammaste ja limaskestade värvumise. Mõlemad kaebused taanduvad kiirelt ravikuuri lõpetamise järgselt.

Suulimaskesta paranemist soodustavad retinooli ehk A-vitamiini sisaldavad õlilahused, millega võib lööbeelemente peitsida.

Olge terved
Terje Altosaar

Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa