Küsimus nr 79

Alex küsis (24. okt 2001)
Mõned aastad tagasi sai käidud hambaarsti juures hambaauguga (praegu üleval-tagant 2. hammas)- tol korral suretati hambanärv mingi mürgiga ja pandi prooviplomm, hiljem pandi pärisplomm. Umbes pool aastat hiljem tekkis hambas tugev põletik, siis puhastati ja pandi uus plomm, kuid põletik tekkis ikka uuesti, igemele tekkis lõpuks mädapunn. Arst torkas selle katki ja soovitas edaspidi ise sama teha, kui veel punn tuleb, sest "nagunii kukub haige hammas varsti ise välja"...
Aga ei kukkunud. Sinna kõrvale - tagant esimeseks pressis ennast uus hammas ja too haige lagunes hoopis sajaks tükiks ja nüüd on praktiliselt ainult auk (hambast endast pole enam midagi järel). Saan aru, et peaksin minema ja laskma selle kuskil välja opereerida, aga ei tea kuhu pöörduda ja kardan, et satun jälle ebakompetentsete hambaarstide juurde. Samas soooviksin kohe ka midagi augu asemele. Ja üldse kardan nüüd hambaarste nagu tuld.
Äkki soovitaksite mõnda konkreetset asutust Tallinas, kus odavalt ja professionaalselt probleem lahendataks.
Ivo Ost vastas (2001-10-26 09:02)
Selle lagunenud hambaga tuleks loomulikult lähimal ajal kuhugile pöörduda. Ilmselt need hambajuured, mis seal alles on, ei kõlba enam mingiks konstruktsiooniks. Kui see on nii, siis tuleb juured sealt eemaldada - milleks hoida organismis pidevalt mädanevat infektsiooniallikat - see ei ole sugugi üldtervisele kasulik.

Peale hamba eemaldamist on mitmeid võimalusi see defekt sulgeda:
*)sildproteesi abil
*)võib ortodontiliselt tõmmata tagumise hamba(d) ettepoole defekti kohale
*)implantatsioon, mis on kõige kallim nendest variantidest

Pöörduda aga võib mitmesse kohta, küsida võib konsultatsiooni igast hambaravikabinetist (konsultatsioon maksab tavaliselt 0-60 kr.), ei saa otseselt kellelegi siin reklaami teha.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.