Küsimus nr 7824

Ülle küsis (3. märts 2019)
Tere. Röntgenpildi alusel alustati krooniga hambal juureravi, Väidetavalt oli hamba (alumine 6-es) all põletikukolle. Minul hamba suhtes kaebusi ei olnud, hammas oli kroonitud ca 5 a. Tagasi. Hambal oli eelnevalt tehtud ühel kanalil juureravi ja kaetud keraamilise krooniga.
Arst soovitas juureraviks paigaldatud kroonist läbipuurimist, eemärgiga jõuda ravimata teise kanalini jne. , sealjuures tuli eemalda metall-kinnitus.
Kahe visiidiga soovitud tulemuseni ei jõutud. Kolmanda visiidiga jõuti väidetavalt ravimata kanalini, kuid kanali raviprotseduuriks ei olnud piisavalt aega ja auk suleti nagu eelnevatel kordadelgi. Selle järgselt reageeris hammas ägeda põletikuga. Järgneval päeval tehti kanali puhastamine ja ravi. Peale visiiti hammas rahunes kuid öösel reageeris juba ägedama põletikulise reaksiooniga (äge valu, kerge paistetus). Protseduuri korrati ka järgmisel päeval, hammas rahunes taas, kuid öösel kordus kõik uuesti.
Kuna järgnes nädalavahetus, siis ravi kohe jätkata ei saanud. Valu on väga tugev, kiirgav ka kurku ja kõrva , paistetus on laienenud ka näo välisküljele. Alustasin antibiootikumi ravi ja tarvitan regulaarse intrevalliga valuvaigisteid kuni võimaliku järgmise visiidini.

Minul patsiendina tekib paratamatult tunne, et mul ei olnud ühtegi kaebust arsti poole pöördudes, kuid raviprotseduuriga tekitati mulle neid terve hulk. Pöördun Teie poole küsimusega, kas raviprotseduuris oleks saanud midagi teisiti teha ?
Mulle endale tundub, et kui kolmandal visiidil jõuti puurimisega kanalini, siis ei oleks tohtinud protseduuri pooleli jätta.
Parimat soovides.
Timo Paberit vastas (2019-03-04 12:07)
Kui antud hamba all oli krooniline põletikukolle, on juureravi protseduur ilmselt näidustatud. Tegelikult on raske anda selget hinnangut ilma vastava diagnostilise materjalita (röntgenülesvõte) kuid enamasti jäävad sellised kroonilised põletikud väga sageli varases faasis avastamata. Sellega kaasnevad mitmed ohud - krooniline põletikukolle organismis koormab immuunsüsteemi ning loob võimaluse mikroorganismide sattumiseks vereringesse. Põletiku ägenemise korral sellised hambad sageli eemaldatakse, kuigi õigeaegse ümberrraviga saaks juureravitud hambaid ka päästa.
Samas enamasti ongi hammas pärast sellist protseduuri tundlik ning võib tundlik olla veel mõnda aega. Juureravi puhul on keeruline hinnata raviprognoosi. See sõltub sellest, kas õnnestub täielikult avada kõik juurekanalid ning täita kanalisüsteem võimalikult hermeetiliselt, vähendades mikroobide hulka juurekanalites.
Alati ei ole juureravi protseduurid edukad ning sel juhul kuulub hammas eemaldamisele ja asendamisele implantaadiga. Samas peab arvestama, et implantaadi näol on tegemist juba hambaproteesiga. Seetõttu tegeleme alati esmalt omahammaste päästmisega ning kõik pingutused selleks on asjakohased. Selle info loodetavasti Teie raviarst ka Teile edastas?
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.