Küsimus nr 7810

Daisy küsis (15. veebr 2019)
Tere!

Oleks ortodondile küsimus:
Lapsel vahetusid pea 2 a. tagasi korraga 5 hammast ja praegu on ülal ees neil natuke kitsas. Üleval keskmised hambad hoiavad kiilus - sissepoole, kas neid võiks nt. keskelt näpuga väljapoole suruda? Või oskate midagi muud soovitada?
Üritan juba pea aasta ortodondile aega saada, aga uusi patsiente ei võeta :(
Kas oskate öelda, et kui kiire oleks sellemurega pöördumine, või on piisavalt aega veel oodata ... kasvada paika, laps saab varsti 8a?
Lisan lingi piltidele: https://photos.app.goo.gl/kzEC8ZzD86pnHXfu6

Triin Jagomägi vastas (2019-02-18 08:19)
Pildilt ei tundu hambumusanomaalia väga suurena. Väikese ruumipuuduse korral tavaliselt nelja esimest hammast ravima ei hakata, sest ülejäänud hammaste lõikumine on veel ees. Hammaste lõikumist tuleb aga jälgida, seda saab teha ka teie pere hambaarst. Sellesse vanuseperioodi on olemas öiseks kandmiseks kummist pehme aparaat, mis aitab siis hambaid paremasse asendisse. Tegemist on suust ära käiva aparaadiga ja kandmine peab olema järjepidev.
Kuna tegemist on ainult hamba asendi väikese probleemiga, siis võite julgelt oodata ka teist hammaste vahetumise perioodi, mil vahetuvad piimamolaarid ja silmahambad. Selle perioodi ajal võiksite siis kindlasti ortodondile last näidata. Kuna jäävhammaste alged moodustuvad lapsel väga vara (lõualuud on väikesed), siis selline kiilukujuline asetus (juba luu siseselt) on sage. Kasvades tuleb küll ruumi juurde, sest suhu lõikunud hammaste laiused kasvades ei muutu, aga lõualuude suurus küll, aga kuna hammas on sellises asendid olnud juba moodustumisest saati, siis ise ei kipu sellline asend korrigeeruma ka laiuse lisandumisel. Tegemist on puhtalt esteetilise mitte funktsionaalse probleemiga. Kui see jääb häirima, siis tasuks mõelda breketravi peale, aga alles siis kui on käes ka hammaste teine lõikumise periood.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.