Küsimus nr 7774

Ene küsis (10. jaan 2019)
Tere!
Kas parodontiidi puhul soovitatakse kasutada elektrihambaharja? Minul suurenes ühe hamba liikuvus.
Terje Altosaar vastas (2019-01-20 13:55)
Haiguse kontrolli alla võtmiseks on vajalik tegeleda põhjustega. Parodontiiti põhjustavad hambakaelal allpool igemepiiri olevad mikroobid. Organism hävitab hambaümbriskoed, et mikroobid tervet organismi ei vallutaks.

Haiguse kontrolli alla saamiseks peab hambaarst/suuhügienist mehhaaniliselt puhastama hambajuurepinnad ja patsient edaspidi adekvaatse suuhügieeniga hoidma bakterikasvu kontrolli all. Kodusel teel kasutatavad ravimid tugevdavad küll hetkeks igemeid kuid ei likvideeri haiguse tekkimise põhjuseid ja seega igemepõletikik aastatega süveneb. Hambaharjaga pestes eemaldame hamba pinnalt poole bakteri massist. Oluline on eemaldada ka teine pool hammaste vahedest. Seega iga päev tuleb hambaharjale lisaks kasutada ka hambaniiti või vaheharja. Põletiku teket soodustavad ka igemel rippuvad täidised ning ruumipuuduses e. puseriti hambad. Kui jätta igemepõletik ravimata võib see kanduda hammast ümbritsevale luule. Luu kõrgus hakkab pikaajalise põletiku tulemusena vähenema ning hambad hakkavad liikuma ja kukuvad välja

Varasemalt on tarbijauudiste portaal Consumer Reports öelnud, et elektrilised ja tavalised hambaharjad on põhimõtteliselt sama efektiivsed, kui pesta hambaid hoolikalt ja kaks minutit järjest. Kuid -- üks peamisi põhjustest, mis elektrihambahari tõhusam on, peitub selles, et elektrihambaharjaga on lihtsam õigesti puhastada. Inimliku eksimise võimalus on väiksem. Seega, kui olla väga hoolikas ja teha kõik õigesti nagu elektrihambaharja kasutusjuhend soovitab, saab hea tulemuse.

Jõudu
Terje Altosaar

Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.