Küsimus nr 772

M.Klaos küsis (30. aug 2003)
Muretsen sellepärast, et sain täna kätte oma kauaoodatud kolmetuhandelised ülemised ja alumised hambaproteesid (lihtkeeles plastmassist). Aga probleem seisneb selles, et kipuvad teised suus kõvasti logisema ... pean silmas just alumisi (ülemised ei logise). Muidugi minupoolne "viga" on ka selles, et alumine sahtel on isiklikest hammastest täiesti tühi (saan aru, et pole neid proteese nagu kuhugile kinnitadagi, aga ...). Arstile ma muidugi seda mainisin oma 5 või 6 korda, kuid tema ikka, et küll ma harjun sellega ja küll nad vajuvad allapoole. Aga kuhu nad mul 60-ne aastasel vanamutil ikka enam vajuda saavad? Nüüd on nad juba mul täna oma 10 tundi suus olnud ja tunnen, et ka keel on juba villis nende keelega kinni hoidmisest.
Eelmised proteesid olid mul ka õhemad (no ma mõtlen just seda proteesi osa kuhu on hambad kinnitatud). Tunne on selline, nagu mu alalõualuu olekski üks suur protees. Nii ebamugavad on .... :( Palun öelge mulle, mida ma tegema pean ??
Ah jaa ... probleem ka veel selles, et hambad on tehtud liiga pikad. Kuigi seda mainisin juba eelmisel korral, kui neid proovimas käisin. Ülemised lihviti küll pisut lühemateks, aga alumised jäeti ikka samasugusteks. Istun nüüd siin kodus lõuad ikka samamoodi ripakil nagu enne ja kasu midagi. Kolm tonni ja mitu nädalat tulutult õnnehetke oodates läinud nagu niuhti.
Püüdsin küll arstile selgeks teha, et nad ei meeldi mulle mitte üks põrm, aga kes mind kuulda võttis ... suruti ikka oma peale, ja nii ma pidingi hambaarsti ruumist kõrvad longus välja minema. No mida ma tegema pean ... kas panen proteesid riiulile ja hakkan neid vaadates vanu aegu meenutama, või viskan nad eelmistele viis aastat vastu pidanud poolikutele hambaproteesidele järele, mis ma kogematta tikripõõsasse sülitasin ?
PALUN, PALUN öelge mulle mida teha ....
Kui ma nendega ei harju, kas arstitädi peaks mulle ikkagi uued proteesid "valama". Logisevad mul suus nii kõvasti, et kui räägin, siis teine inimene isegi kuuleb nende kolinat mu suus vastu lõualuid. Poeg ka naerab mind, et mul on nii "mahlakas" jutt, et kui räägin siis pidavat ta silmad kinni pigistama, et minu sülg tema silma ei satuks.
Eks see minu mure pisut naljakas ole, aga mida ma teha saan. Minule isiklikult on hambad elulise tähtsusega. Pean toidu ikkagi korralikult läbi närima, kuna mul on neerukivid ja muud ihuhädad. Alles paar päeva tagasi sain ma haiglast välja. Ja mul on selline tunne, et kui ma endale korralikke hambaid suhu tagasi ei saa olen ma seal varsti jälle tagasi :(
Proovin lõpuks ühe lausega kokku võtta:
Alumine hambaproteesi plokk ei istu kokku minu alalõualuudega, kas arst peaks nad mulle uuesti tegema, sealjuures kärpima ka hammaste pikkust ligi kolmandiku võrra, kuna sellevõrra on nad siiski pikemad tehtud minu endistest originaal hammastest?

Lugupidamisega M.K (naine), Tartust, Sünd.1941
Marek Vink vastas (2003-09-01 21:34)
Antud juhul on kirjeldatud kõige sagedasemat totaalproteeside probleemi. Kui alumise lõualuu hari on väga madal, siis loodusseaduste kohaselt ei ole selle kitsa sileda pinna peale võimalik midagi kolmes suunas liikuvat kinnitada. Antud juhul põse ja suupõhjalihased tõstavad proteesi ja vastasproteesi hambad väänavad neid külgsuunas. Proteesi hoiab paigal graviatsioonijõud vertikaalasendis) ja harjutamisel keelelihased. Nii võib nentida, et tegemist on tavalise probleemiga.

Aga kui tegemist on vale hambumuskõrgusega (ehk proteesi hammaste vahele ei jää puhkeolekus vahet) ja proteesid pole täpsed, siis peaks hambaarst neid muidugi korrigeerima. See et uued hambad "pikemad" on kui vanal proteesil, on igati normaalne, sest lõualuu hari vana proteesi all jääb järjest madalamaks (kuna mälumiskoormus antakse ebafüsioloogiliselt edasi otse limaskesta alla olevale luule).

Kokkuvõtteks: kui paari nädala jooksul uute proteesidega ei harju, siis tuleks ikka hambaarsti poole pöörduda ja probleemile lahendus otsida. Võimalik on näiteks proteese ümber baseerida (lisada limaskesta poole kiht plastmassi, et proteesi põhi paremini limaskesta jälgiks). Püsivust on mingil määral võimalik parandada spetsiaalse proteesiliimi abil.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· KW Hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn