Küsimus nr 7613

Katrin küsis (23. jaan 2018)
Tere!

Läbisin breketravi (ca 2 aastat breketite kandmist alumistel ja ülemistel hammastel) ja ravi lõppes 2013. aasta alguses. Vahetult peale ravi lõppu olid nii horisontaalne hammaste vahe (ülemiste ja alumiste lõikehammaste vahe) kui ka vertikaalsed vahed ülemiste lõikehammaste vahel korrigeeritud ehk neid vahesid enam ei olnud. Mulle paigaldati ka hammaste taha kleebitavad retainerid. Viimati lasin neid retainereid kontrollida 2017 aasta lõpus ja nendega oli neid kontrollinud ortodondi hinnangul kõik kenasti korras. Lisasoovitusi ta ei andnud. Kogu selle perioodi jooksul pole nad kordagi kuskilt lahti tulnud ega katki läinud ja esimeste lõikehammastega ma pole kordagi midagi hammustanud.

Probleem on aga selles, et alumiste hammaste ja ülemiste hammaste read on mõlemad tagasi ettepoole nihkunud ning tekkinud on horisontaalne vahe (mis mind iseenesest ei häiri). Vertikaalseid vahesid pole õnneks tekkinud, kuid kardan, et need võivad tulevikus tekkida kui arvestada kogu breketravi tulemuse senist "püsivust". Sooviksin teada, et millist iga Teie minu breketravi tulemusele ennustaksite? Kas peaksin laskma omale ehk Essix retaineri teha nii alumistele kui ülemistele hammastele? Kunagi mul see oli aga loobusin selle kandmisest peale poolt aastat põhiliselt selle ebamugavuse tõttu ja lootuses, et ehk see ei saa nii saatuslikuks otsuseks.

Olen praegu 29. a.

Lugupidamisega
Katrin
Eliis Vengerfeldt vastas (2018-01-25 22:01)
Tere, Katrin!

Tänan pika ja põhjaliku selgituse eest. Teie kirjast võib järeldada, et mõningane tagasilangus võib olla seotud nn müofunktsionaalse probleemiga. Ehk suulihased (keel, põsed, huuled) ei ole adapteerunud uue olukorraga, suunates hambumust algolukorra poole.
Kuna mul puudub info teie algolukorra ja ravi kohta, siis ennustada ei oska.
Soovitan pööruda ikkagi oma ortodondi juurde ja arutada temaga tekkunud olukorda. Horisontaalse vahe tekkimise vältimiseks on võimalik valmistada nt Damon splint või sarnane aparaat.

Head,
Eliis Vengerfeldt
Eliis Vengerfeldt Eliis Vengerfeldt, ortodont

Hambaarst, lõpetanud ja spetsialiseerunud ortodondiks Tartu Ülikoolis. Ta on Eesti Hambaarstide Liidu ja Eesti Ortodontide Seltsi liige. 2007.a. sooritanud erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburgh ́i juures: Part II: Membership in Orthodontics.

Seotud asutusega:
· Riiamäe hambakliinik OÜ Väike-Tähe 20, Tartu, Tartumaa