Küsimus nr 7474

Tiia küsis (10. apr 2017)
Kas Tallinnas tuleks väikelapsele anda lisaks fluoritablette? Vaatasin Tallinna Vee koduleheküljelt viimaseid 2016 vee kvaliteedi näitajaid ja nende kohaselt oli keskmine fluoriidide sisaldus kõigest 0,10 mg/l. Kas fluoritabletid on apteegis käsimüügis või peab need kirjutama arst?
Terje Altosaar vastas (2017-04-16 22:55)
Tere Tiia

Väga hea küsimus. Aastate jooksul on kogutud palju tõendeid fluoriidi remineraliseerivast toimest ja võimest suurendada hammaste vastupidavust happerünnakule.

F sisaldava hambapasta kasutamise uued soovitused oleks--
• Alla 3 aastased lapsed, üks kord päevas, 1000-1100ppm F (h.pasta panna harjale õhukese kihina)
• 3-5 aastased lapsed, kaks korda päevas, 1000–1100 ppm F (h.pastat panna lapse väikse sõrmeküüne suurune kogus)
• Juhul kui joogivee F sisaldus on üle 0,7 mg/l aga siiski alla 1,5 mg/l, alla 6 aastased lapsed peaks kasutama 500 ppm h.pastat
• Kui joogivee F sisaldus on üle 1,5 mg/l siis F ga hambapastat ei soovitata kasutada.
• 6 a ja vanemad võivad kasutada hambapastat hernetera (0,5-2 cm) suurust kogust
• täiskasvanud võivad kasutada 1450 ppm F hambapastat

Uuringud on näidanud, et koolilastel, kes närisid ja neelasid alla iga päev 1 mg fluoriiditableti, oli kaariese esinemissagedus väiksem kui kontrollrühmal. Kuid tuleb meeles pidada, et need uuringud toimusid ajal, kui fluoriidiga hambapastade kasutamine polnud veel levinud. Pole tõendust, et lisaks igapäevasele fluoriidi sisaldava hambapasta kasutamisele, peaks tänapäeval kasutama lisaks fluoriiditablette.

Jõudu
Terje Altosaar
SH


Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.