Küsimus nr 74

Käthlin küsis (18. okt 2001)
Paar aastat tagasi tekkis just parandatud hambasse põletik ja arsti juurde tagasi minnes puuriti hammas (vist 2.) tagant lahti, puhastati ja plommiti uuesti. Aga põletik jäi. Hamba peale tekkis mädapunn ja arsti juurde tagasi minnes torgati punn katki ning kästi edaspidi ise sama teha, kui veel punn tuleb - 'nagunii kukub varsti välja'. Nüüd teise arsti juures käies keeldus too seda hammast ravimast ja käskis Tartusse operatsioonile minna. Hammas logiseb ja on tahapoole vajunud, lisaks veel mädapunnid. Mis ma pean tegema ja kuhu pöörduma?
Ivo Ost vastas (2001-10-19 12:05)
Tahaks teada esiteks, kas antud hammas on jäävhammas või piimahammas.

Kui 2. jäävhamba kohta öeldakse "pole midagi, küll varsti välja kukub", on tegu tõesti liikuva ja parodontootilise hambaga, mida ei suuda hambaarst päästa. Siis tuleks ta tõesti välja tõmmata ja mitte kannatada seda põletikku ja pidevalt tekkivat mädapunni. Pärast tõmbamist oleks vaja arutada selle hamba asendamist proteesiga.
Kui hammas on siiski veel väärtuslik ja ei kuulu ekstraktsioonile, siis tuleks korrata juureravi, täita korrektselt tipuni juurekanal (juhul kui see võimalik on) ja vajadusel tõesti teha väike operatsioon: juuretipu resektsioon suure juurealuse põletikukolde eemaldamiseks.

Kui tegu on piimahambaga, tuleks ta ilmselt mingil ajal niikuinii välja tõmmata. Kui hamba all on tõesti suur põletik, tuleks hammas eemaldada kiiresti, et jäävhamba alge ei saaks viga. Sellisel juhul võiks minna ka ortodondi juurde konsultatsoonile.
Ivo Ost Ivo Ost, hambaarst

Töökoht: Stomms OÜ, Punane 14A-312. Erialased huvid: implantoloogia, proteesimine, kirurgia, ravi.

Seotud asutustega:
· Lumi Dental (Postimaja Hambakliinik) Narva mnt 1, Tallinn
· Stomms OÜ Punane 14A, kab. 312 (3. korrus), Tallinn