Küsimus nr 7353

Viivik küsis (1. nov 2016)
Tere,

Mul on mure, et mul keelel pikemat aega valge katt, mis ei taha kuidagi ära tulla kaapimisega, keele ots on valulik ja tekkib nagu suu nurka lõhed. Kuidas ma saan sellest lahti. Kaapisimel läheb keel ka natuke verele. Aitäh vastamast
Terje Altosaar vastas (2016-11-07 20:51)
Tere

Julgen arvata, et tegemist on suu Suu seeninfektsiooniga (Candida albicans) See on tavaline suuparasiit, mis esineb asümptomaatilisena 20–50%-l elanikkonnast. Kliiniliselt algab seeninfektsioon siis, kui organismi vastupanuvõime langeb ja bakterite ning seente vaheline tasakaal häirub. Seega on seeninfektsioon kudede vastupanuvõime languse või organismi üldseisundi halvenemise märgiks. Infektsiooni soodustavateks teguriteks on vanus, antibiootikumravi, sooleparasiidid, krooniline kõhukinnisus, krooniline kõhulahtisus, liigne alkoholitarbimine. hormoonravi ja endokrinoloogilised faktorid, neist tähtsaimana diabeet. Nakatumisriski lisavad samuti suitsetamine, vähene süljeeritus ja halvasti sobivad proteesid.

Candida albicans põhjustab söögitorupõletikku ehk soorösofagiiti, mõnikord võib haigus tekkida ka maosisu tagasivalgumise ehk reflukshaiguse tüsistusena.

Suu kandidoosile ehk suusoorile on iseloomulik paha maitse suus, valge katuga kaetud keel, limaskestade kipitus, punetus ning põletav tunne suus. Candida albicans võib põhjustada ka haavandit suunurgas. Patsiendid on sageli atoopikud. Kandida vohamine söögitorus võib olla sümptomiteta, sageli on samaaegselt nakatunud ka suu ja neel.

Erinevaid ravimeetodeid sündroomi jaoks on nii mitmeid nagu sümptomeidki. Ainult hammaste harjamisest ja hambavahede puhastamisest tihti ei piisa. Keele pinnal on väga suur hulk haigusi tekitavaid mikroobe. Mikroobid mõjutavad hammaste ja igemete seisukorda ning võivad põhjustada kaariest ja igemepõletikku. Soovitan iga päev peale hammaste pesemist pesta ka keele pind. Suu kandidoosi raviks on seentevastase toimega suuveed, suus lahustuvad tabletid, ka suu limaskestale määritavad kreemid. Vajadusel võetakse ka tablette. Söögitorusoori ravitakse seentevastaste tablettidega.

Ennetamine on seotud kandidiaasi soodustavate faktorite leidmise ning võimalusel kõrvaldamisega. Mõned tegurid, mida saab ise silmas pidada ja võimaluse korral vältida: - väldi sigareti- ja teisi suitse,
- ära hoiusta putukamürk jmt. elamisruumides,
- kasuta riietuse ja ka kodutekstiilide puhul looduslikest kiududest kangaid,
- tarvita toiduaineid, mis sisaldavad vajalikke rasvhappeid nagu Omega 3 ja
- kasulikud on näiteks probiootikud,
- väldi harilikke süsivesikuid (suhkur, sai, valge jahu, pudrud jne.),
- väldi pakendatud ja eeltöödeldud toite,
- väldi toite, mis sisaldavad pärmi (leivad, saiad, küpsetised, juust, äädikas, suitsetatud liha, seened, melon, söögiülejäägid jne.) ning asenda need juur- ja aedviljade ja teiste teraviljadega,
- suurenda madala süsivesikutesisaldusega juur- ja aedviljade tarbimist (brokkoli, asparagus, kapsas, porgand, lillkapsas, seller, kurk, baklažaan, küüslauk, lehtkapsas, salat, sibul, petersell, paprika, redis, herned jt.)
- säilita piisav proteiinikogus (liha, munad, pähklid, seemned, töötlemata õlid jt.)
- joo igapäevaselt piisavalt vett, väldi mahlu, karastusjooke ja aklohool
JNE.

Täpsemalt, nii nõu kui jõuga, oskab teid aidata perearst.

Jõudu
Terje Altosaar

Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa